Konstantin Dragaš

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Konstantin Dragaš
Konstantin Dejanović (Dragaš), Kera-Tamara, Kerica, Desislava
Konstantin Dejanović, Kera-Tamara, Kerica, Desislava.jpg
gospodin (muhtemelen despot)[1]
Hüküm süresi 1378-1395
Önce gelen Jovan Dragaš
Doğum 1355 öncesi
Ölüm 17 Mayıs 1395
Rovine, Romanya
Eş(ler)i bilinmiyor
Eudokia Megali Komnini
Çocuk(lar)ı Helena Dragaš
Hanedan Dejanović Hanedanı
Babası Dejan
Annesi Teodora Nemanjić
Dini Ortodoks Kilisesi

Konstantin Dejanović (SırpçaКонстантин Дејановић), Konstantin Dragaš[2] olarak da bilinir, (Константин Драгаш; 1365-1395 arası etkin) Sırp İmparatorluğunun düşmesinden sonra Osmanlı İmparatorluğu hükümdarlığı altında doğu Makedonya'da büyük bir vilayeti yönetmiş Dejanović Hanedanı'na mensup Sırp asildir. 1371 yılında yapılan Sırp aristokrasisinin büyük kısmının yok edildiği Çirmen Muharebesi'nden itibaren Osmanlı vasalı olan ağabeyi Jovan Dragaš'ın yerine geçmiştir. Kardeşlerinin kendi hükümetleri vardı ve Nemanjić tarzı sikke bastırmışlardı. Kızı Helena Dragaš, Bizans İmparatoru II. Manuil ile 1392 yılında evlenmiştir. 17 Mayıs 1395 tarihinde Sırp önde gelen liderleri Stefan Lazarević ve Marko Mrnjavčević ile beraber Osmanlılara hizmet ederken Eflak'a karşı yapılan Rovine Muharebesi'nde hayatını kaybetmiştir.

Konstantin'in torunu, son Bizans imparatoru XI. Konstantinos, onun ismini almış ve hatta Dragaš ismini de kullanmıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Erken dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

Konstantin'in babası, Stefan Dušan (1331-1355 arası hükümdar) iktidarında Kumanova bölgesini yöneten despot ve Sebastokrator olan Dejan'dı. Konstantin'in annesi Teodora Nemanjić ise Dušan'ın baba bir kız kardeşiydi. Anne tarafından büyükbabaları Stefan Dečanski (1321-1331 arası hükümdar) ve Maria Palaiologina'dır.

Hükümdarlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaklaşık 1365 yılında, ağabeyi Jovan Dragaš İştip ve Ustrumca sahip oldu. İmparator Dušan'ın babasını yükselttiği gibi, İmparator V. Stephen Uroš tarafından despot derecesine yükseltildi. Osmanlı kaynakları 1373 yılında Osmanlı ordusunun "Saruyar"'ı (Jovan Dragaš) Struma Nehri yukarısına çekilmeye ve Osmanlı vasallığını tanımaya zorladığını bildirir.[3] Konstantin, Jovan'a topraklarını yönetirken yardım etmiştir, Jovan 1378/1379 yılında ölünce Konstantin yerine geçmiştir, bilahare kuzeydoğu Makedonya ile Struma vadisi'nin büyük kısmını yönetmeye başlamıştır.

Konstantin'in vilayetide dahil olmak üzere Orta Balkan devletleri, (1373-1395).

Ağabeyinin yaptığı gibi, sikke bastırmıştır.[4] Dragaš Ailesi, Aynoroz'da bulunan Hilandar, Rossikon ve Vatopédi gibi birçok manastıra cömert bağışlarda bulunmuştur.

10 Şubat 1392 tarihinde, kızı Helena, II. Manuil ile evlenmiştir. Ertesi gün, patrik tarafından İmparator ve İmparatoriçe olarak tac giydirilmişlerdir.[5]

Çirmen Muharebesi'nde Osmanlı İmparatorluğu vasalı olmaya zorlanmıştır fakat Bizans İmparatorluğu da dahil olmak üzere Hristiyan komşuları ile yakın ilişkiyi devam ettirmiştir. 1395 yılında, komşusu ve müttefiki Sırp Kralı Marko Mrnjavčevićile Osmanlı Sultanı I. Bayezid için Eflak'a karşı Krayova'da bulunan Rovine'de yapılan savaşta öldürülmüştür. Osmanlılar, Konstantin'in öldürülmesinden sonra onun başkenti Velbažd/Velbužd şehrinin ismini Köstendil (günümüzde Bulgar Kyustendil) olarak değiştirmişlerdir.

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Konstantin Dragaš iki kere evlenmiştir. İlk karısının ismi bilinmemektedir fakat kesin despotēs Konstantin ile evlenen İmparator (çar) İvan Aleksandr'ın kızı Tamar (Tamara) aynı kişi değildir. Konstantin Dragaš ikinci kez Trabzon imparatoru III. Aleksios ile Theodora Kantakuzini'n kızı Eudokia Megali Komnini ile evlenmiştir. İlk karısından en az bir kızı ve muhtemelen bir oğlu olmuştur.

İlk karısından kızı Helena Dragaš (Jelena Dragases, rahibe Hypomone), Bizans İmparatoru II. Manuil ile evlenmiş ve 13 Mayıs 1450 tarihinde ölmüştür. Çiftin, son iki Bizans imparatoru da dahil olmak üzere birçok çocukları olmuştur. Çiftin imparatorluk yapmış çocuklarından XI. Konstantinos onun ismini almış ve ismine Dragaš (Yunanca, Dragasēs) eklemiştir.[6]

Mirası[değiştir | kaynağı değiştir]

Sırp epik şiirinde Beg Kostadin olarak ona saygı gösterilmiştir. Şiirdeki beg Osmanlı vasalı olduğu için kendisine verilen unvandır.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Unvanlar: Konstantin'in unvanları farklı olarak "lord" (sr. gospodin, gr. kyr ya da authentēs) olarak kaynaklarda kullanılmıştır, muhtemelen damadı, Bizans İmparatoru II. Manuil tarafından kendisine Despot (despotēs) unvanı verilmiştir.
  2. ^ İsim: İsminin Sırpça Konstantin Dejanović ve Konstantin Dragaš (Константин Дејановић / Драгаш) olduğu kabul görmüştür. YunancaKωvσταντίνος Δραγάσης, Konstantínos Dragáses, BulgarcaКонстантин Драгаш.
  3. ^ Edition de lA̕cadémie bulgare des sciences, 1986, "Balkan studies, Vol. 22" p. 38
  4. ^ David Michael Metcalf, "Coinage in South Eastern Europe, 820-1396", Royal Numismatic Society, 1979, p. 322
  5. ^ Nicol, Donald M. (1988). Byzantium and Venice: A Study in Diplomatic and Cultural Relations (İngilizce). Cambridge: Cambridge University Press. s. 331. ISBN 0-521-34157-4. 
  6. ^ Head, Constance (1977), "+Manuel+and+helena" Imperial Twilight: The Palaiologos Dynasty and the Decline of Byzantium, Nelson-Hall, s. 145, "Konstantin " iyi bir isim olduğuna Manuil ve Helena inanıyorlardı; tek bir sebepten, Helena'nın babasının ismi olduğu için. 
  7. ^ Čubelić, Tvrtko (1970). Epske narodne pjesme: izbor tekstova s komentarima i objašnjenjima i rasprava o epskim narodnim pjesmama (Sırpça) (6 bas.). s. cxii. 1 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Temmuz 2012. Kostadin — beg Kostadin historijsko lice; sin je Dušanova velikaša Dejana, a bio je gospodar sjeveroistočne Makedonije. Poslije bitke na Marici 1371. postao je turski vazal; zato ga pjesma naziva beg Kostadin 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Blagojević, Miloš (2007). Zakon gospodina Konstantina i carice Jevdokije. Zbornik radova Vizantološkog instituta XLIV.  (Sırpça)
  • Oxford Dictionary of Byzantium, Oxford University Press, 1991.