Komparatif genomik hibridizasyon

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Genetik aksaklk inceleme metodudur. bkz. sic

İngilizce Comparative Genomic Hybridization Hamile kalma şansını artıran Cgh yöntemi yeni yeni bilinirliğini artırmaktadır.Bu yöntem birçok defa tüp bebek tedavisi görmüşlere, ileri yaşta bulunan çocuk sahibi olmak isteyen anne adaylarına ve düşük yapmış bayanlara uygulanan ve gerçekten başarı oranı yüksek bir yöntemdir.

CGH (Komparatif Genomik Hibridizasyon) yöntemi ile yumurtanın genetik sorunlarının ve kromozomların normal olup olmadığı kontrol edilerek sağlıklı olan yumurtalar dondurularak hamileliğe karar verildiğinde bu dondurulmuş yumurtalar çözülerek döllenmesi sağlanıyor.

CGH yöntemi ile tüm kromozomlar incelene bilmekte ve bu sayede gebelik oluşumunda ya da gebeliğin devamında gebeliği etkileyecek kusurları varsa nakil işlemi iptal ediliyor.

Bu yöntem sayesinde yukarıda da belirttiğimiz gibi embriyoda yapılan genetik incelemenin kapsamı diğer yöntemlere göre daha fazla olduğundan anne adaylarının gebe kalma şansı artırılıyor.

CGH yöntemi yaşı ilerlemiş ve bir kez tüp bebek tedavisi geçirmiş fakat başarılı olunamamış bayanlarda, yaşa bakılmaksızın embriyo gelişimi normal olan ve 2 defa tüp bebek tedavisi görüp bebek sahibi olamayanlarda ve birkaç defa düşük geçirmiş anne adaylarında uygulanabilmektedir.