Kokart

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Kokart, genellikle şapka üzerinde, farklı renklerde oval ya da yuvarlak biçimleri olan kurdele, sembol.

kokart, -dı Fr. cocarde

is. 1. ask. Asker şapkalarına takılan ve rengi uluslara göre değişen işaret. 2. Belli bir topluluğa özgü olan işaret.

1. Asker şapkalarına takılan ve rengi uluslara göre değişen işaret: “... Napoleon basit bir nefer gibi yıpranmış bir kaput, kokartsız bir şapka giymiş, açık ordugâhın ateşi önünde kollarını çapraz kavuşturmuş duruyor.” -Ruşen Eşref Ünaydın, C. XI, 235.

2. Belli bir topluluğa özgü olan işaret: “…jaket-atay ve silindir şapka giyerek, kokartlar, nişanlar takarak kan ter içinde merasime gitmesini görseniz…” -Reşat Nuri Güntekin, Eski Hastalık, 43. “Sırtında bir şehirli elbisesi, şapkasında üç renkli hürriyet alameti kokart ve elinde kılıç.” -Necip Fazıl Kısakürek, İhtilal, 181. Kısakürek, İhtilal, 181.

Kokartın tarihi oldukça eskilere (8. yy.) dayanır. Günümüzde, yukarıda belirtilen sözlükte bahsedildiği manada kullanılmasının yanı sıra, kokart denilince akla gelen nesne, çeşitli etkinliklerde yakaya takılarak kullanılan, üzerinde o etkinlikle ilgili yazı ve resimler taşıyan, saten kurdeleden veya kartondan yapılmış, o etkinliğe katılan kişileri belirten ve o etkinlik anısına saklanabilen bir rozettir.

Kokart kullanılan etkinliklere örnek olarak; işyeri, fuar açılışı törenleri, gemi indirme törenleri, seminer, şirket, dernek veya bazı gurupların özel gün toplantıları, bayramlar, çeşitli kutlama ve anma toplantıları, diploma töreni, yaş günü kutlamaları, okul balosu, cenaze ve düğün törenleri verilebilir.