Kocayayla, Çan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kocayayla
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çanakkale
İlçe Çan
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1.371
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0286
İl plaka kodu 17
Posta kodu 17400
Resmî site
-

Kocayayla, Çanakkale ilinin Çan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Çanakkale'nin Çan ilçesine bağlı 1600 nüfuslu 520 hane'den oluşan şirin bir köydür.

Çan'ın yaklaşık 10 km kuzeyinde bulunan köye, 5 km batısındaki Karabayır ve 5 km kuzey batısında bulunan, üzerinde Bizans ve Osmanlı döneminden kalma kale surları bulunan Sapan Tepesi ve üzerinde kurulduğu muhteşem yayla eşsiz bir güzellik katmaktadır.

Osmanlı döneminde, bugün Bulgaristan sınırları içinde kalan Şumnu ili Provadi ilçesine bağlı Kayaardı Köyü’nde yaşayan atalarımız 1877 - 78 Osmanlı - Rus Harbi’nden sonra yaklaşık 350 yıl yaşadıkları toprakları terk ederek binbir zorlukla geldikleri anavatanlarında önce Biga'nın Kahvetepe yöresinde konaklamışlarsa da oraları yaşam şartlarına uygun bulmamışlar ve bu güzel toprakları yurt edinmişlerdir.

Köye gelen ve yaklaşık 15 haneden oluşan öncü kafile Topçu Tepe eteklerine (Orta Mahalle) Yerleşmişlerdir. köyün en yaşlılarından Hasan Umut, Halil Kamacı ve diğer yaşlılardan aldığımız bilgilere göre gelen ilk kafileden bazıları; Ali Osman Ağa (Damar), Ahmet Ağa (Kınık), Molla Ahmet (Örü), Köse Ahmet (köse), Recep Çavuş (Sezer), Sağır Mehmet (Azap), Bilal Osman (Gümüş), Kara Emin (Üstün), Hüseyin Ağa (Durgut) ve aileleri imiş.

Daha sonra ağırlıklı olarak Provadi, Razgat, Aydos gibi yerlerden gelen kafilelerle köy yörenin en büyük köyü haline gelmiştir. köyden Çanakkale ve Kurtuluş Savaşlarına çok sayıda asker katılmış olup önemli sayıda şehit vermiş ve birçok kişide gazi olmuştur.

Kurtuluş Savaşı’nın sonlarında Türk ordusundan kaçan bir Yunan müfrezesi köye saldırmış ve Çınarcık, Koca Yamaç mevkiinde tarlada çalışmakta olan Dedem Mahmut Azap, eşi ve 2 yaşındaki kızlarına süngü ile saldırarak genç kadını şehit etmişler, küçük kızın boğazını süngü ile delmişler, dedemi birçok yerinden yaralamışlardır. Olayı uzaktan görenler köye haber vermişler, olay yerine gelenler, şehit kadını, yaralı dedemi ve 2 yaşındaki kızlarını alarak köye getirmişler, yaralı çocuk 3 gün yaşadıktan sonra şehit olmuştur. Oradan köye gelen Yunan askerleri tehditle yiyecek temininden sonra kaçmışlardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çanakkale iline 98 km, çan ilçesine 8 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1371
1997 1197

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]