Doğancılar, Çan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Doğancılar
—  Köy  —
Çanakkale
Çanakkale
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çanakkale
İlçe Çan
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İklim türü Marmara iklimi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 261
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0286
İl plaka kodu 17
Posta kodu 17400
İnternet sitesi:

Doğancılar, Çanakkale ilinin Çan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kuruluş tarihi kesin bilinmemektedir. 1915 tarihli haritada karşımızda çıkan köy 1928 tarihli köylerimiz adlı eserde Bayramiç’e bağlı olarak gözükmektedir.

Köyün üç defa yer değiştirip en son şimdi bulunduğu yerde yedi hane tarafından kurulduğu söylenmektedir. Köyün Doğancılar ismini alışı köy halkı tarafından şöyle anlatılır:

Bir, gün 2. Murad’ın yolu bu köye düşmüş. Burada yatıya kalmış. Misafirler için hazırlanan özel odada kaldığı (bu odaya şimdi Murat oda denir) gece kendisine hizmet eden köylünün çocuğu olmuş. Padişah çocuğun isminin Murat olmasını istemiş. Sabah köylü odaya geldiğinde misafirin gitmiş olduğunu ve yatağı altında bir mektup bıraktığını görür. Mektubu köyde okuyacak kimse olmadığından bugünkü Paşaköy’de bulunan vakfa götürüp okuturlar. Mektuptan misafirin 2. Murad olduğunu anlarlar. 2. Murad mektupta yedi hane olan köyün adını Doğancı koyduğunu ve civardaki bütün tarlaları kendisine hizmet eden kimsenin çocuğuna verdiğini yazmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çanakkale iline 86 km, Çan ilçesine 21 km uzaklıktadır.KÖYÜN gelir kaynakları başlıca tarım hayvancılık osmanlı halısı dokuma ve imalatı başlıca gelir kaynaklarıdır.... genç nesıl köyde kalmamaktadır. şehre göç hızlı bir şekilde devam etmektedir.. köyde son zamanlarda arıcılık iyi bir gelişme göstermektedir.. köyün oldukca iyi tabiat güzellikleri vardır . kara dağ .. bakırlık.. kara çam.. yaykın başlıca yöreleridir... insanları çok şakacı ve cana yakındır..başlıca sülaleleri..koca maremler .. çavuşlar.. muratlar.. kerimler.. koca feratlar.. devlet çavuşu.. abtramanlar .. kara yakuplar.. tepeliler.. dir.. Köye bağlı MANYAS OBA vardır.. nüfusu 8-10.. hanedir geçimi hayvancılıktır hepsinin soy adı CİVLEZ dir.. köyde demir su göleti vardır.. komşu köylri.. bahadırklı koyunyeri duman üvezdere dondurma karadağ dır...

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 261
1997 278

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]