Koçana orta çağ kuleleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Koçana orta çağ kuleleri
Кочански кули
Srednovekovna kula kocani.jpg
Koçana nehrinin sağ kıyısında orta çağ kulesi
Genel bilgiler
Mimari tarz Orient
Şehir Koçana
Ülke Kuzey Makedonya
Tamamlanma XVII. yy sonu
Ölçüler
Diğer ölçüler 6.60 m x 6.60 x 18.5 m

Koçana orta çağ kuleleri (MakedoncaСредновековна кула), Koçana, Kuzey Makedonya'da bulunana orta çağ anıtları. Muhtemelen şehrin Osmanlı idaresi altında olduğu 17. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmişlerdir. Yapılarda oryantalist mimari etkileri görülmektedir.

Mevcut bulgulara göre, Koçana ve yakın çevresinde, ikisi Koçana nehrinin her iki kıyısında, üçüncüsü Dolni Podlog köyünde yer alan üç orta çağ kulesi inşa edilmiştir. Bunlar beylerin ikamet kuleleriydi. Aslında, bu konut kulelerinin savunma amaçları da vardı ve bunlardan biri saat kulesi olarak da kullanıldı. Bu kule Rade Kratovce İlköğretim Okulu yakınında yer alır ve saatleri sesli olarak duyurmak için kullanılırdı.[1]

Büyük taş duvarlardan inşa edilmiş bu kuleler, Koçana'nın geçmişinin işaretleri olarak kabul edilmektedirler. 1957 yılında Ulusal Anıtların Korunması Kurumu, yasaya göre kentin her iki kulesini de koruma altına aldı.

Koçani Nehri'nin sol kıyısında orta çağ kulesi

Yenileme ve kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir merkezindeki nehrin sağ kıyısında, konut binaları arasında yer alan orta çağ kulesinin yüksekliği 18.5 metredir. 1978'de Belediye Meclisi yeniden inşa için bir karar aldı.

Kulenin mevcut konumu:

Ne yazık ki, nehrin sol tarafındaki kule restore edilmemiştir ve kötü durumdadır. Şu anda herhangi bir amaçla kullanılmamaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Официјална веб страница на Кочани". 15 Ekim 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]