Knokke-Heist

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Knokke-Heist
Knokke sahil yolu ve plaji
Knokke-Heist bayrağı
Bayrak
Knokke-Heist arması
Arma
Knokke-Heist'in Batı Flandre'de konumu
Knokke-Heist'in Batı Flandre'de konumu
Belgium üzerinde Knokke-Heist
Knokke-Heist
Knokke-Heist
Knokke'nin Belçika'da konumu
ÜlkeBelçika Belçika
ToplulukBelçika Flaman
BölgeFlaman Bölgesi
ArondismanBruges
İdare
 • Belediye BaskaniKont Leopold Lippens
Yüzölçümü
 • Toplam22.54 km²
Nüfus
 ((2009-01-01))
 • Toplam33,897
 • Yoğunluk601/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Alan kodu050

Knokke-Heist, Belçika'nın Felemenkçe konuşan topluluğu içinde Flaman Bölgesi'nde Batı Flandra ilinde Brugge arondismanında bulunan bir sahil kentidir. Knokke-Heist Belçika'nın kuzey batı kesiminde Hollanda sınırında Knokke-merkez, Heist-aan-Zee, Duinbergen, Ramskapelle ve Westkapelle kent, kasaba ve köylerinden oluşan bir belediyedir. Knokke-Heist nüfusu (2009 başı itibarıyla) 33.897 kişi ve nüfus yoğunluğu 603 olup bu nüfus Knokke-merkez ve Heist arasında dağılmıştır. Knokk-Heist'in konumlandığı arazi "polder" olarak tanımlanmaktadır.

Knokke-Heist Belçika'nın zengin bir tatil beldesi olarak bilinmekte ve yaz sezonunda büyükçe tatilci kitlesini çekmektedir. Knokke'de uzun kumlu plajlar ve bir yanı apartmanlar ve zemin katlarında bulunan kafeler ve restoranlarla sıralanmış "Het Zoute/Le Zoute" adı verilen bir sahil yolu bulunmaktadır. Bu sahilde bulunan kumullar arasında çok sayıda yazlık konak ve villalar bulunmaktadır. Yine kumullarda çok özel "Royal Zoute Golf Kulübü" vardır. Polderlerden birinde "Zwin" olarak bilinen bir tuzlu su bataklık arazisinde 158 hektarlık bir bir deniz kuşları cenneti ve doğa rezervi de bulunur.

Knokke-Heist yıllarca artistleri çekmiştir ve 40'tan daha fazla özel galeri bulunmaktadır. 1886'dan beri her yıl Temmuz'da bir hafta süren parasız "Kneistival" adlı bir müzik festivali organize edilmektedir.

Ayrıca Knokke Belçika'nın on kumarhanesinden birine sahiptir. Kumarhanede Keith Haring, Rene Magritte ve Paul Delvaux'un tabloları ile 6 tonluk Venedik kristallerinden yapılmış dev bir avize bulunmaktadır. Avize 8.5 m. çapında ve 6.5 m. yüksekliğindedir. Mimar J. Selis ve Tasarımcı Al. David.'in eseri olan bu avizede 22 000 parça cam ve 2700 lamba kullanılmıştır.

Yerleşimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kknoke-Heist yerel idaresine bağlı şu yerleşimler bulunmaktadır:

Knokke-Heist idaresi altindaki yerleşimler haritası
# İsim Nüfus
31.12.2007
I Knokke Merkez 15.708
II Heist 12.828
III Ramskapelle 760
IV Westkapelle 4.732

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]