Keith Haring

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Keith Haring
Haring 1988 yılında Gonzalez y Gonzalez isimli restauranttaki bir partide, Greenwich köyü
Genel bilgiler
Doğum adıKeith Haring
Doğum4 Mayıs 1958(1958-05-04)
Reading, Pennsylvania  ABD
Ölüm16 Şubat 1990 (31 yaşında)
New York  ABD
Uyruk ABD
AlanıPop sanatı, Graffiti
Sanat eğitimiProfesyonel Görsel Sanatlar Okulu (Pittsburgh)
Görsel Sanatlar Okulu (New York)
EtkilendikleriTheodor Seuss Geisel, Walt Disney, Allen Haring (babası), William Seward Burroughs, Pierre Alechinsky[1]
İmzası

Keith Haring (d. 4 Mayıs 1958 Pensilvanya - ö. 16 Şubat 1990, New York), eserlerini 1980'li yıllarda New York sokak kültürüne yansıtmış olan Amerikalı ressam, Graffiti sanatçısı ve sosyal aktivist.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yılları ve eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Keith Haring Reading, Pennsylvania'da doğdu ve annesi Joan Haring'in yanında Kutztown'da büyüdü. Babası Allen Haring bir karikatüristti. Ayrıca Kay,Karen ve Kristen adında üç kız kardeşi vardı. Tüm çocukların isminin baş harfinin K harfi ile başlaması tesadüf değildir. 1976 yılından 1978 yılına kadar Pittsburgh'taki The Ivy School of Professional Art'ta (Profesyonel Görsel Sanatlar Okulu) sanat ticareti okudu. Çok geçmeden güzel sanatlara yöneldi.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Keith Haring’in kariyer hayatı, New York alt geçitlerine tebeşir ile çizdiği grafikler ile başladı. Yaptığı çizimler Tseng Kwong Chi adlı fotoğrafçı sayesinde ün kazandı ve bu zaman zarfında "The Radiant Baby" emekleyen bebek simgesi onun sembolü haline geldi. Onun çizimleri hayata dair önemli mesajlar vermekteydi. 1980 yılında New York'taki Club 57′de eserlerini sergilemeye başladı. 1981 yılında kara kâğıt üzerine ilk kabataslak tebeşir çizimlerini yapmış oldu. 1981 – 1982 yılları arasında ilk özel sergisini Tony Shafrazi sanat galerisinde yaptı. Bu arada Kenny Scharf, Madonna, Futura 2000 ve Jean-Michel Basquiat gibi ünlülerle arkadaş oldu.

1984 yılında Avustralya‘yı ziyaret etti ve kendine özgü sanatıyla Melbourne‘de duvar resimleri yapmaya başladı. Keith Haring 1985 yılında çeşitli ülke ve şehirlerde eserleri sergilenmeye başladı. Keith Haring’in sanatı Absolut votka ve Swatch saatleri reklamları için ilham kaynağı olmuştur.

Google, Haring'in doğum günü olan 5 Mayıs olduğu için 4 Mayıs 2012 tarihinde sayfasında onun çizgilerini Google Doodle'a taşımıştır.[2]

Hastalığı ve ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

AIDS ile savaşı desteklemiş olan Keith Haring 1990 yılında bu hastalık nedeniyle ölmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ David Sheff, Rolling Stone (10 Ağustos 1989). "Keith Haring, An Intimate Conversation". 26 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Kasım 2007. 
  2. ^ "Keith Haring on Google's logo" 8 Mayıs 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., iploiesti.ro

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]