Klasör

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Klasör, veya Dizin , örgütlenme ve koruma için gevşek belgeleri ve parayı bir arada tutan bir tür klasördür. Dosya klasörleri genellikle ikiye katlanmış ve kağıt belgeleri saklamak için kullanılan ağır kâğıt stoğundan veya diğer ince, ancak sert malzemeden oluşan bir sayfadan oluşur. Halkalı klasör ve yaylı klasör daha fazla dosyaları saklar. Dosyaların saklanmasında şeffaf dosyalar da kullanılır. Dosyalar ayrıca dergiler, müzik Compact Disc'leri vb. bibi başka şeyler de içerebilir. Bazen evlerde normal depolama alanı olarak kullanılmak yerine çoğunlukla herhangi bir resmi kullanım için kullanılmaz. Genellikle depolama için dosya dolabı ile birlikte kullanılır. Dosya klasörleri ofis malzemeleri mağazalarından kolayca satın alınabilir.

Dosya klasörleri genellikle içindekilere göre etiketlenir. Klasörler doğrudan sekme üzerinde bir kalem veya kurşun kalem ile etiketlenebilir. Diğerleri, tırnaklara yerleştirilmiş yapışkanlı etiketler üzerine yazar. Etiketleri yapmak için kullanılabilecek elektronik etiket üreticileri de vardır.

Dosya klasörleri plastik veya kağıttan yapılabilir. Kâğıt kullanıldığında, kraft kağıdı veya manila kağıdı gibi uzun selüloz lifi içeren kâğıt hamurundan yapılması tercih edilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]