Indiegogo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(IndieGoGo sayfasından yönlendirildi)
Indiegogo
Indiegogo logo.png
URL indiegogo.com
Site türü Kitlesel fonlama
Kullanılabilir dil(ler) İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca
Oluşturan
  • Slava Rubin
  • Danae Ringelmann
  • Eric Schell
Başlama tarihi Ocak 2008
Geçerli durum aktif

Indiegogo İngilizce telaffuz: [ˌɪndiˈgoʊgoʊ] Danae Ringelmann, Slava Rubin ve Eric Schell tarafından 2008 yılında kurulan uluslararası kitlesel fonlama sitesidir. Merkezi San Francisco, Kaliforniya'dadır. Kitlesel fonlamayı öneren ilk sitelerden biri olan Indiegogo, insanlara bir fikir, hayır kurumu veya yeni açılan iş için para isteme imkânı tanır. Katkı payı olarak da % 5 ücret talep etmektedir. Bu ücret, kredi kartı ve PayPal'a ek olarak% 3,5 ila % 9 aralığında ücretlendirilmektedir. Her ay 15 milyon kişi siteyi ziyaret ediyor.[1]

Site ödül tabanlı bir sistem üzerinde çalışıyor; bu, bir projeye veya ürüne para yatırmaya istekli olan bağışçılar, yatırımcılar veya müşteriler, şirketteki bir hisse senedinden ziyade bir hediye almaktalar.[2] 2014 yılında Indiegogo, insanları acil durumlar, tıbbi masraflar, kutlamalar veya diğer yaşamsal olaylar için para toplamak için kullanabilecekleri bir hizmet olan Indiegogo Life'ı açtı. Indiegogo Life hizmet ücreti almadı. 2015'te Generosity.com olarak yeniden adlandırıldı.[3] Donörler bağış yapmak için sadece kredi kartları kullanırlar ve süreç Stripe tarafından yürütülür.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2017. 
  2. ^ Lora Kolodny. "Early Crowdfunding Player Indiegogo Brings On Famous New Investors". WSJ. 18 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2017. 
  3. ^ Stacy Cowley (21 Ekim 2015). "ndiegogo Creates Generosity.com for Personal Fund-Raising Campaigns". 28 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2017. 
  4. ^ "Terms of Use | Generosity". www.generosity.com. 6 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2017.