Kirazlı, Yahyalı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Kirazlı, Yahyalı
—  Mahalle  —
Kayseri
Kayseri
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kayseri
İlçe Yahyalı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus [1]
 - Toplam 1.103
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu
Posta kodu 38500
İnternet sitesi:

Kirazlı, Kayseri ilinin Yahyalı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yahyalı'nın 5 Km. güneybatısında yeralan Kirazlı mahallesi, Derebağ kasabasına giden yol üzerindedir. 1876 nüfuslu olan mahallenin hane sayısı 337'dir. Roma döneminden beri yerleşim birimi olduğu kesindir. Köyü çevreleyen dağlardaki mağara evler maşatlıklar, şimdi merkez camii olan kilise ve zaman zaman köylüler tarafından bulunan İskender ve Roma dönemi sikkeleri bizi doğrulamaktadır. Eski adı Kalınkilise olan köye halk, Galınkise demekte idi. 1960'lı yıllarda, yetiştirdiği kaliteli kirazlardan dolayı Kirazlı adı verilmiştir. Eskiden ormanlarla kaplı olduğu bilinmektedir. Ortaçağda, Osmanlı döneminde buraya eşkiya ve kanun kaçaklarının gizlendiği ve bu bölgeyi mesken tuttukları rivayet edilmektedir.

Halıcılık, hayvancılık, tarım ve ticaretle geçimini sağlayan köy halkının, ilçe merkezi ile ilişkisi süreklidir. İlk yerleşen sülalenin Abdurrahmanlar (Bayansar), ondan sonra da Mesepler (Alas) olduğu kabul edilmektedir(82). 1823 yılında Konya'dan geldiği bilinen bu sülale Osmanlı döneminde imamlık çiftçilik, koyunculuk görevlerini yapmaktaydı. Hacı,Hüseyin, Durmuş, Abdil dedelerden bugünkü torunlarına ulaşan Mesepler, şu anda mahallenin en büyük sülalelerinden birisi olup bir bölüğü de Develi'nin Ayşepınar mahallesinde oturmaktadır.

Karaküsükler sülalesi, bir rivayete göre konya Karamanoğulları'ndan geldiği sanılmaktadır. Karaküsükler'den Mehmet Kara, 1. derecede harp malülüdür. Bu aileden Abdullah Kara ve İbrahim Kara, gazidirler. Mahallenin içme suyu, merhum muhtar Mustafa Kara tarafından 1960'ların sonunda başlatılmıştır ve ondan sonraki muhtar Hüsseyin Ekinci tarafından tamamlanmıştır. Merhum harp malülü Mehmet Kara, 18 yıl köy muhtarlığı yapmıştır. Karaküsükler'in bir kısmı Belçika ve Hollanda'da, diğer bir kısmı ise Kayseri'de yaşamaktadır.

Ayrıca Oraklı sülalesi Karaköy'den; Tekaütler, Sarınç'tan; Kolukısalar, Niğde-Çaykavak'tan; Kırımlar, kırım türklerinden

Dellallar ve Kılavuzlar, Yahyalı'dan; Ağtavuklar, Çavdaruşağı'ndan; Yeğdinler, Adana'dan gelmişlerdir. Sarigüller, Kavacıktan gelme, bu aile de Hacı Hamza, Haviz mahallesinin büyük alimlerindendi.

Yaylacılığı kısmen devam ettiren köylülerin kondukları yaylalar; Gerzile, Mercanoluğu, Almadalı, Belkuyu'dur. Recep Hoca, Kör Salih, Miççik Abdullah, Çiriş, Süleyman Sarı, Çavdar Mehmet, Çavdar Hasan, Kötü Ali, Guburlu Abdullah ve Hacıbıyık mahallenin gazileridir.

Milli Mücadele'nin tüm muharebelerine katılan Recep Hoca (Alas), Sakarya Muharebesi'nde Atatürk'ün battaniyesini çalar. Olayı Yahya Kiraz şöyle anlatmaktadır:

« Hoca Atatürk'ü ve Mareşal'i çok severdi. Anlatırken gözleri dolardı. Sakarya harbi devam ederken bir gece çok üşür. Her taraf sis-pus içinde, sabah kalktığımızda üstümüze çiğ düşmüş, bedenimiz kemik gibi olmuştu, der. Baş kumandan'ın çadırında birkaç battaniye ve beylik olduğunu biliyordum. İkinci gün de aynı soğuk devam etti. Bir yolunu bulup çadırdaki battaniyelerin birini aldım. Ertesi gün geri koyacaktım ama Ata'nın müzevirlerinden biri haber vermiş. Beni çağırdılar, cezalandıracaklarını söylediler. Ben de "evlatlar hırsızlık yapar, babalar affeder, siz bizim babamızsınız Paşam" dedim. Bu cevap Atatürk'ün hoşuna gitti ve "bana böyle bir asker, zeki olmayan yüz askerden iyidir" dedi. Affettikten sonra da bir-iki kez karşılaştık, hatırımı sordu[1]»

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri iline 115, Yahyalı ilçesine 5 km uzaklıktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri İç Anadolu kültür ve görenekleriyle benzer özellikler gösterir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2009 1101
2007 1103
2000 1653
1997 1433

Mahallenin ekonomisi halıcılık,tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Derebağ Sağlık Ocağı'na bağlı Kirazlı sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]