Karaköy, Yahyalı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Karaköy
—  Mahalle  —
Kayseri
Kayseri
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kayseri
İlçe Yahyalı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 1.111
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu
Posta kodu 38500

Karaköy, Kayseri ilinin Yahyalı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Zamantı ırmağı kıyısındaki bu tarihi mahallenin hane sayısı 328, nüfusu ise 1925'tir. İlk yerleşmenin 400 yıl kadar önce olduğu söylenen mahallenin adı hakkında iki rivayet vardır:

  1. Çevreye çok kar yağdığı halde buraya az yağmaktadır. Dolayısıyla köy, çevresine “kara bir nokta” şeklinde görünmektedir.
  2. Ormanlarla kaplı olan bölgenin bir yangın sonrası kararıp kalmış kısmına bugünkü köy kurulmuştur ve ismini burdan almıştır.

Köy; önce Adana'ya bağlıyken daha sonraları Develi'ye ardından da 1954'de Yahyalı'ya bağlanmıştır. Uzun süre Osmanlı Devleti'ne bağlı kalan mahallenin, 19. yüzyılda Kozanoğulları hakimiyetine geçtiğini görüyoruz. Zaten Kozanoğlu Ahmet Bey, yakındaki Şıhlı kasabasında doğmuştur. Sırkıntıoğulları adını taşıyan kabile, bölgede Kozanoğulları adına hakimiyet sürmüştür.

Bilhassa Yemen Harbi'nde çok şehit veren mahallenin Fransız-Ermeni işgali döneminde mücadelesi oldukça kanlı geçmiş, Karaköy-Şıhlı yolunu tutarak Develi'ye geçit vermemişlerdi.

Mahallede halaen yaşayan dört büyük kabile vardır. Aggalar(Kılıçlar Yani Şimdiki Irazoğlu Uşakları), Sırkıntılar; Kozan'ın Turunçlu mahallesinden Çulhalar; Yahyalı'dan Canlar (Aliceler), Elbistan'dan Hamzalar ise Feke'den gelerek yerleşmişlerdir. Teşvik, Soylu ve Çopur aileleri ise 150 yıl önce Yahyalı ve Şıhlı'dan gelen ailelerdir. Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda köy 25 haneden ibaret olup Örencik tepesinde kurulmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri iline 150 km, Yahyalı ilçesine 26.600 m uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Adana iklimine yakındır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2009 1109
2007 1111
2000 1167
1997 1765

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]