Ağcaşar, Yahyalı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ağcaşar
—  Mahalle  —
Kayseri
Kayseri
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kayseri
İlçe Yahyalı
Coğrafi bölge İç Bölgesi Anadolu
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 195
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu
Posta kodu 38500
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=251558

Ağcaşar, Kayseri ilinin Yahyalı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaklaşık 500 yıllık bir tarihe sahip olan Ağcaşar'ın ilk sakinleri Rum ve Ermeniler'di. Bölgedeki eski mezarlıklar ve diğer tarihi kalıntılar ile Kurtuluş Savaşı sırasında mahallesi terkeden Rum ve Ermeni ailelerin anlattıkları, mahallenin tarihi geçmişinin uzun bir süreyi gösterdiğini doğrulamaktadır.[kaynak belirtilmeli] Osmanlı döneminde Hacıoğlu adlı bir şahıs Kayseri'den ailesi ile birlikte gelerek çınarın dibindeki suyun başına yerleşir. Hacıoğlu ölünce ailenin başına, dört oğlundan en büyüğü olan Ağca geçer. Şehir anlamına gelen "şar" kelimesi Ağca ismine eklenerek mahallenin adı Ağcaşar konur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy baraj olması ile eski formunu kaybetmiş. Fakiri olmayan köy maalesef sıkıntılı günler yaşamaktadır.

Mahallede düğünler perşembe günü ikindi namazından sonra damat evine bayrak dikilerek başlar, pazar günü saat 10 gibi kız evinden gelin alınarak tamamlanır. Herkes birbirine yarım eder. Köy dışarıya çok göç vermiştir. Ağcaşar mahallesi sakinleri Kayseriden sonra başta İstanbul olmak üzere, İzmir, Kayseri, Bursa, Mersin gibi illere göç vermiştir. Özellikle Ürgüp, Nevşehir yöresinde çok sayıda damatları bulunmaktadır. Klasik anadolu mahallesi olarak adlandırabiliriz.Yemek kültürü geniş olup, sütyüzülü yumurta çok nefis yapılır, Bazen kesilen süt olunca onu süzerler sabah kahvaltısında yenilir. Ayranaşı yapılır. Kışın arabaşı çorbası hemen her akşam bir evde vardır. Birbirine haber verilir, bizde arabaşı var buyrun diye,

Kış günlerinde insanlar birbirine misafirliğe geldiğinde çayın yanında bir koca tepsi yiyecek konur, Bunlar üzüm kurusu, elma kakı, erik kurusu, ceviz, elma, nohut tokmakla dövülür (içine toz şekeri katılır. çocukken çok severdik) pekmezden yapılı kabak tatlıları, pekmez vb. sini donatılırdı. Büyükler konuşur biz dinlerdik. Eve kesme şeker geldimi ara sıra ondan yerdik.

Bayramlarda namazdan sonra birlikte bayramlaşma yapılır, sonra mezarlık ziyareti yapılırdı. Daha sonra imam ve bir kça mahallenin önde geleni ev ev dolaşarak kısa ayetler okuyarak evin bayramı tebrik edilir. kısa ikram ie ayrılınırdı.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri iline, Yeşihisar yönünden gelinirse 120 km, Develi üzerinden gelinirse 70 km, Yahyalı ilçesine 10 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri ERKEK BAYAN
2012 152 75 77
2011 177 92 85
2007 195
2000 295 118 112
1997 230

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardir ancak kanalizasyon şebekesi yokdur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.mahallenin yolları 2010 yılı itibarı ile köyun muhtarı tarafından parka taşı döşemesi olarak sokakları ve köy içi yolları yapılmıştır. ağaçlandırma işleri yapılmaya devam etmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]