Kimyasal özellik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kimyasal özellik, bir kimyasal reaksiyon sırasında veya sonrasında ortaya çıkan bir materyalin özelliklerinden herhangi biridir; yani, bir maddenin kimyasal kimliğini değiştirerek elde edilebilecek herhangi bir kalitedir.[1] Basitçe söylemek gerekirse, kimyasal özellikler yalnızca maddeye bakılarak veya dokunarak tespit edilemez; maddenin iç yapısı, kimyasal özelliklerinin araştırılmasından büyük ölçüde etkilenmelidir. Bir madde kimyasal reaksiyona girdiğinde, özellikler sert bir şekilde değişerek kimyasal değişime neden olur. Bununla birlikte, katalitik bir özellik de kimyasal bir özellik olacaktır.

Kimyasal özellikler, maddenin yapısını değiştirmeden ayırt edilebilen fiziksel özelliklerle karşılaştırılabilir. Bununla birlikte, fiziksel kimya kapsamındaki birçok özellik ve kimya ile fizik arasındaki sınırdaki diğer disiplinler için, ayrım, araştırmacının bakış açısı olabilir. Hem fiziksel hem de kimyasal olan malzeme özellikleri denetleyici olarak, yani temel gerçeğe ikincil görülebilir.

Kimyasal sınıflandırmalar inşa etmek için kimyasal özellikler kullanılabilir. Ayrıca, bilinmeyen bir maddeyi tanımlamak veya onu diğer maddelerden ayırmak veya saflaştırmak için de faydalı olabilir. Malzeme bilimi normalde uygulamalarına rehberlik etmek için bir maddenin kimyasal özelliklerini dikkate alacaktır.

Örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ William L. Masterton, Cecile N. Hurley, "Chemistry: Principles and Reactions", 6th edition. Brooks/Cole Cengage Learning, 2009, s.13 (Google books) 1 Aralık 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.