İçeriğe atla

Toksiklik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Toksisite sayfasından yönlendirildi)

Toksiklik, toksisite, zehirlilik veya ağılılık bir kimyasal maddenin veya belirli bir madde karışımının bir organizmaya zarar verme derecesidir.[1] Toksisite, bir hayvan, bakteri veya bitki gibi tüm organizma üzerindeki etkinin yanı sıra, o organizmanın bir hücresi (sitotoksisite) veya karaciğer gibi bir organı (hepatotoksisite) gibi bir alt yapısı üzerindeki etkiyi ifade edebilir. Yan anlam olarak, kelime, aile birimi veya genel olarak toplum gibi daha büyük ve daha karmaşık gruplar üzerindeki toksik etkileri tanımlamak için mecazi olarak kullanılabilir.

Toksikolojinin temel bir konsepti, bir toksik maddenin etkilerinin doza bağımlı olmasıdır; su bile çok yüksek dozda alındığında su zehirlenmesine neden olabilir, oysa yılan zehiri gibi çok zehirli bir madde için bile altında hiçbir toksik etkinin olmadığı bir doz vardır. Toksisite türe özgüdür ve türler arası analizi sorunlu hale getirir. Daha yeni paradigmalar ve metrikler, hayvan testlerini atlamak için gelişiyor.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Toksik kimyasallar için kullanılan uluslararası piktogram.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Definition of TOXICITY". 9 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2022. 
  2. ^ "Toxicity Endpoints & Tests". AltTox.org. 1 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Şubat 2012.