Kişisel pul

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kişisel pul, gerek postada gerekse hatıra amaçlı kullanılmak üzere PTT tarafından gerçek ve tüzel kişiler için kişiye özel basılan pullara verilen addır.

Bir kişisel pul örneği

Türkiye Cumhuriyeti adına posta pulu basma ve bastırma yetkisi 2 Mart 1950 tarihli ve 5584 sayılı posta kanunu ile Türkiye Cumhuriyeti Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) Genel Müdürlüğü'ne verilmiştir.[1] PTT Yönetim Kurulu ise 25 Ekim 2005 tarihli ve 382 sayılı kararı ile "arzu eden müşterilerine" kuruluş yıl dönümü, ticari bir ürünün tanıtımı, doğum günü, evlilik yıl dönümü, anneler günü, babalar günü, mezuniyet töreni, hatıra ve herhangi bir olayı anma gibi amaçlar için kendi uygun gördükleri resimlerle lazer yazıcılar kullanarak kişisel pullar basma uygulamasına başlamışlardır.

Kişisel pul uygulamasına karşıt iddialar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kişisel pul uygulamasının çeşitli sakıncalarının olduğu filatelistler tarafından iddia edilmiş olsa da, Posta idaresi uygulamaya devam etmiştir.

Filatelistler, pulların sahtelerinin basılmasının oldukça kolay olduğunu ve "gerçek pul" ile "sahte pul" arasındaki farkın anlaşılmasının neredeyse mümkün olmadığını iddia etmektedirler. Bir diğer iddia ise bugün PTT tarafından üzerinde Türkiye Cumhuriyeti ibaresi olan bir posta pulunda resmine yer verilecek bir bebek veya çocuk ileride ahlak dışı veya kanun dışı bir eylemde bulunur ise, ortaya çıkacak durum veya benzeri şekilde resmî ve tanıtımı bulunan bir kuruluşun ortaya çıkacak sorunlarıdır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]