Kişisel pul

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Kişisel pul gerek postada gerekse hatıra amaçlı kullanılmak üzere PTT tarafından gerçek ve tüzel kişiler için kişiye özel basılan pullara verilen addır.

Bir kişisel pul örneği

Türkiye Cumhuriyeti adına posta pulu basma ve bastırma yetkisi 2 Mart 1950 tarihli ve 5584 sayılı posta kanunu ile Türkiye Cumhuriyeti Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) Genel Müdürlüğü'ne verilmiştir. PTT Yönetim Kurulu ise 5 Ekim 2005 tarihli ve 382 sayılı kararı ile arzu eden "müşterilerine" kuruluş yıldönümünü kutlamak, belli bir olayı anmak, ticari bir ürünün tanıtımını yapmak, doğum günü, evlilik yıldönümü, anneler günü, babalar günü, mezuniyet töreni, hatıra ve benzeri amaçlar ile kendi uygun gördükleri resimler ile lazer yazıcılar kullanarak kişisel pullar basma uygulamasına başlamıştır.

Kişisel pul uygulamasının çeşitli sakıncaları olduğu filatelistler tarafından iddia edilmek ile birlikte Posta idaresi uygulamaya devam etmektedir.

Filatelistler puların sahtelerinin basılmasının kolay olduğunu, "gerçek pul" ile "sahte pul" arasındaki farkın anlaşılmasının ise mümkün olmadığını iddia etmektedirler. Bir diğer önemli iddia ise bugün PTT tarafından üzerinde Türkiye Cumhuriyeti ibaresi olan bir posta pulunda resmine yer verilecek bir bebek veya çocuk ileride ahlakdışı veya kanundışı bir eylemde bulunur ise ortaya çıkacak durum veya benzeri şekilde Türkiye Cumhuriyeti ibaresi bulunan bir posta pulunda resmi ve tanıtımı bulunan bir kuruluşun ileride sakıncalı eylemleri sonunda ortaya çıkacak sorunlardır.