Mezuniyet töreni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Graduation ceremony with Azim Premji.JPG

Mezuniyet töreni, bir diploma, akademik unvan veya bazen bununla ilişkili olan ve öğrencilerin mezun olduğu bir törendir. Mezuniyet tarihi genellikle mezun günü olarak adlandırılır. Mezun töreninin kendisi de diploma töreni, toplantı veya davet etme töreni olarak adlandırılır.[1]

Normalde, tören ve isim üniversite seviyesi ve üzeri için geçerlidir (Önlisans, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora dereceleri). Ancak ABD'de zorunlu eğitimin tamamlanması, aynı zamanda derece altında olmasına rağmen “mezun” olarak da adlandırılır.. İlkokul, anaokulu ve hatta bir okul yılından diğerine geçmek için mezuniyet, son yıllarda bir gelişme olmuştur.[2]

Kolej ve üniversite seviyesindeki mezuniyet, başkanlık görevlisi, mezunlar diplomlarını daha küçük bir kolej veya akademik bölüm töreninde fiziksel olarak alsalar bile, bireysel olarak veya toplu olarak, adaylara dereceler verdiğinde gerçekleşir. Törenler birleştiğinde, genellikle akademik personelin ve adayların bir alayını ve akademik vedanı içerir. Fakülte genellikle resmi törenlerde, mütevelli ve derece adayları gibi akademik kıyafetler giyecektir. Derecenin bitiminden sonra mezunlar mezun oldukları yıllara yönlendirilebilir.[3]

Bazı yerlerde, mezuniyet partileri okuldan, kolejden veya üniversiteden mezun olduklarını kutlamak için popülerdir. Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan son 2014 ülke anketinde, mezuniyet partileri için harcanan ortalama miktar 985 dolardı. Bir öğrenci törene katılmadan mezun olduğunda, devamsızlıkta mezuniyet (In absentia) denir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mezun olan öğrenciler için törenler onikinci yüzyılda Avrupa'daki ilk üniversitelere aittir. Tipik mezuniyet için kıyafet, ortaçağ din adamlarının giydiği kıyafetlere dayanarak, Orta Çağ'daki üniversite personelinin günlük kıyafetlerinden uyarlanan kıyafet ve başlık veya şapkalar idi.

İsveç'te mezuniyet şapka giyme geleneği on sekizinci yüzyılın ortasından beri yürürlüktedir. Başlık tipik olarak etrafı siyah veya koyu mavi bir bant, taç motifi ve önünde siyah bir tepe bulunan beyaz bir denizci şapkasıdır. Mezuniyet şapka geleneği başlangıçta Uppsala Üniversitesi'ndeki öğrenciler tarafından uygulamaya kondu. Başlık daha sonra diğer birçok Avrupa ülkesinde de popüler oldu.

Diğer ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Akademik mezuniyet törenlerini çevreleyen prosedürler ve gelenekler dünya genelinde farklılık gösterir. Birleşik Krallık'ta mezuniyet genellikle üniversite düzeyinde, Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleşir ve diğer birçok ülke mezuniyeti de mezunlara yükseköğrenim yeterliliğinin verilmediği liselerde gerçekleşir. Mezuniyet töreninde öğrenciler özel mezuniyet kepleri ve sadece bu amaç için yapılmış giysiler giydirirler.

Mezuniyet gelenekleri, farklı kültürleri gözlemleyen üniversiteler arasında çeşitlilik gösterir. İsveç'teki çoğu üniversite araştırma odaklı olup, tüm akademik akışlarını kapsayan lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri ile öğrencilerini sunabilir.[4] Ülkedeki üniversiteler Yükseköğretim Yönetmeliği'ne dayanır. Çok sayıda aday orta ve lise eğitimine devam etmektedir. Ulusal programların çoğu ana dallar arasında İsveççe, İngilizce, Matematik ve Bilim derslerini vermektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2019. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2019. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2019. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2019. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]