Khabar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Khabar
Khabar Logo.png
Tip Anonim şirket
Kuruluş 1995
Şehir Almatı
Ülke Kazakistan
Alan Basın-yayın
Ürün Yayın, radyo, web portalı
Ana sayfa khabar.kz
Vikiveri ögesi

Khabar (Kazakça"Хабар" Агенттігі, "Habar" Agenttigi; RusçaАгентство «Хабар») Kazakistan'da büyük bir medya kuruluşudur. Başlangıçta Ulusal Televizyon Haber Ajansı olarak bilinen kuruluş 1995 yılında kurulmuştur. Şu anda ülkenin en büyük ağlarından biridir ve Rusça ve Kazakça dillerinde günlük yayın yapmaktadır. Ayrıca, Khabar, Avrupa ve Asya'da mevcut uydu yayını olan Kazak TV kanalı kullanıma sunulmaktadır. Kanal Rusça, Kazakça ve İngilizce programları içermektedir.[1]

Siyasi önyargı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazakistan'daki başlıca medya kuruluşlarından biri olan Khabar, seçimlerde oynadığı rol nedeniyle sık sık denetleniyor. Ajans çoğunlukla başkanlık yanlısı partileri, yani Otan (şimdi Nur Otan) ve Dariga’nın kısa ömürlü partisi Asar’ı desteklediği için eleştiriliyor.[2] 2004 seçimlerinde, örneğin, Khabar'daki tüm seçim kapsamının yarısı Asar Partisine ayrıldı.[3]

Genel Merkezi[değiştir | kaynağı değiştir]

Khabar’ın merkezi, Bağımsızlık Anıtı’nın hemen doğusunda ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın karşısında, Almatı’nın Cumhuriyet Meydanı’nda yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ About Us 17 Aralık 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Khabar Agency.
  2. ^ To Tout Reform, Nazarbayev Uses Opposition Minister 26 Temmuz 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Eurasianet.
  3. ^ Media Bias Mars Kazakhstan’s Election Campaign 26 Temmuz 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Eurasianet.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]