Kesmeşeker Dağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde yer alan Kesmeşeker Dağı

Şeker Topağı Dağı (Portekizce: Pão de Açúcar, İngilizce: Sugarloaf Mountain) Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinin Guanabara Körfezi’nin Atlantik Okyanusu’na açılan noktasında yer alan bir dağdır. 396 metre yüksekliğindeki bu dağa kesmeşekere benzemesinden dolayı Kesmeşeker Dağı denilmiştir.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Botafogo plajı (ön planda) ve Kesmeşeker Dağı (arka planda)

Bu dağ Rio de Janeiro şehrinde yer alan granit ile kuvarstan oluşmuş monolit morro (sığ okyanus sahillerinde yükselen dağ/tepe) yapılanmalarından sadece birisidir. Dağın doruğu ile Morro da Urca arasında her 20 dakikada bir 65 yolcu kapasiteli bir teleferik (Portekizce’de bondinho veya daha yaygın kullanımla teleférico) 1.400 metrelik bir hatta çalışmaktadır. 1912 yılında inşa edilen teleferik hattı ilk olarak 1972/1973 yılları arasında ve en son 2008 yılında yeniden inşa edildi. Teleferik hattının ilk kısmı Babilônia doruğu ile Urca doruğu arasındadır. Urca doruğunda yolcular başka bir teleferik ile dağın doruğuna (Pão de Açúcar) ulaşabilirler.

Dağın ismi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şeker topağı ismi 16. yüzyılda Portekiz ile Brezilya arasında yapılan şeker kamışı ticareti döneminde verilmiştir. Tarih bilimci Vieira Fazenda’ya göre şeker blokları koni şeklinde kil kalıplara konulur ve gemilerle taşınırlardı. Bu kalıpların dağın zirvesine benzemesi nedeniyle bu isim kullanılmaya başlanmıştır.

Önemli aşamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

1907 - Brezilyalı mühendis Augusto Ferreira Ramos dağa teleferik ile ulaşılması fikrini kamuoyuna sundu.
1910 - Augusto Ferreira Ramos Kesmeşeker Dağı Vakfı’nın kurdu. Aynı yıl ulaşım projesinin inşaatı başladı. Proje Almanya tarafından finanse edildi ve Brezilyalı işçiler tarafından inşa edildi.
1912 - Brezilya’nın ilk teleferiği kullanıma açıldı. Bu teleferik yaklaşık 60 yıl kullanımda kaldı.
1972 - Teleferiğin kapasitesini on kat arttıran yeni bir hat inşa edildi.
2009 - Yeniden inşa edilen teleferik hattın kullanıma açıldı.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Ön planda Kesmeşeker Dağı’na çıkan teleferik, arka planda Urca gözükmektedir.

Dağın zirvesine ulaşabilmek için yolcular iki farklı teleferik hattını kullanmak zorundalardır. Daha kısa bir hat olan ilk hat Morro da Urca’dan başlar ve 220 metre yüksekliğindeki ilk zirveye ulaşır. Bu zirveden kalkan ikinci teleferik ile de dağın zirvesine (Pão de Açúcar) ulaşılır.[1] Tamamı cam ile kaplı her iki teleferikten 360 derecelik şehir manzarası görülebilir. İlk zirveden ikinci teleferiğe aktarmadaki bekleme süresi göz ardı edilirse yamaç ile dağın doruğu arasındaki teleferik sefere üç dakika sürer. Her 20 dakikada bir kalkan teleferik seferleri sabah 8:00 ile akşam 20:00 arasında hizmet vermektedir.

Kaya tırmanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ziyaretçiler hem Şekerkübü Dağı hem de yakında yer alan diğer iki dağa (Morro da Babilônia ve Morro da Urca) tırmanan dağcıları gözlemleyebilirler. Bu üç dağ 270’den fazla güzergâh ile dünyanın en geniş tırmanma bölgelerinden birisidir.

Popüler kültürdeki yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1942: Bette Davis’in başrolde olduğu Now, Voyager filmi
1979: James Bond filmlerinden birisi olan Ay Harekatı filmi
1982: Herb Alpert, Fandango adlı albümünde yer alan şarkılarından birisine Sugarloaf ismini verdi
2002: Simpsonlar çizgi filminin Blame it on Lisa adlı bölümde Homer’i kaçıranlar ailenin kalanı ile teleferikte buluştular.
2009: Call of Duty: Modern Warfare 2 adlı oyunda bu dağ sık sık görülebilmektedir.
2011: Rio adlı çizgi filmde bu dağ sık sık görülebilmektedir.

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Lonely Planet: Rio de Janiero, sayfa 76, Ricardo Gomes, John Maier Jr et. al., 2006, Lonely Planet Publications, ISBN 1-74059-910-1 (İngilizce)