İçeriğe atla

Kerey Han (Kazak Hanı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kerey Han
Kazak Hanı
(Janibeg Han'la birlikte)
Kazak Hanlığı'nın 1. Kağanı
Hüküm süresi1465-1468/1474
Sonra gelenBurındık Han
Doğum1425
Orda Ecen Ulusu
Ölüm1474
Kazakistan
Çocuk(lar)ıBurındık Han, Hocamuhammet Bey ve Sultanali Bey
HanedanTöre Hanedanı
BabasıBolat Beg
DiniSünni İslam

Kerey Han veya Girey Han, 1465 yılında Kazak Hanlığının kuzeni Janibek Han ile kurucusu ve ilk iki hanından biri. Uruz Han'ın neslindendir. Soyu Uruzhan vasıtasıyla Berke Han'a, Berkehan'ın vasıtasıyla Batu Han'a, Batuhan vasıtasıyla Cuci Han'a ve Cuci Han vasıtasıyla da Cengiz Han'a dayanır. Cengizliler'in Türkleşmiş Töre Hanedanındandır.

Şeybani kaynağı "Tevarih-i guzida-yi nüsretname"ye göre, Kerey Han Polat Beg'in oğlu, Toktakiye Han'ın torunu ve Uruzhan'ın büyük torunudur.

1450 yılında özbek hanı Ebilhayr Kağan'la savaştıktan sonra Janibek ile Moğulistan'a göç etmişti. Moğulistan hanı Yesen Buga Han onları çok iyi karşılamış, onlara yerleşmeleri için toprak vermiştir. Kerey ve Janibek, kendilerine katılmış 200.000 Kazak Türkü ile Çu ve Kozıbaşı etrafına göç etmiştir. Kurultay'da Kerey ile Janibek han seçildi, fakat Kerey daha üstün han sayılırdı. 1468/1474 yılında Kazak-Şeybani savaşı sonucu (bakınız: Kazaklar'ın Sığanak'ı Fethi) hayatını kaybetmiştir.

Polat Bey'in oğluydu. Çocukları: Burındık, Hocamuhammed ve Sultanali. Bunlardan sadece Burındık Kerey ile Janibek'in ölümünden sonra han olmuştur (1474-1511).

Popüler kültürdeki yeri

[değiştir | kaynağı değiştir]