İçeriğe atla

Kerç Boğazı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kerç Boğazı

Rusça: Керченский пролив

Ukraynaca: Керченська протока
Ukrayna Kırım Özerk Cumhuriyeti üzerinde Kerç Boğazı
Kerç Boğazı
Kerç Boğazı
Avrupa üzerinde Kerç Boğazı
Kerç Boğazı
Kerç Boğazı
Genel Bilgiler
Ülke(ler)Ukrayna, Rusya
Ada(lar)Tusla adası
Yerleşim(ler) (sahil)Kerç
Ayırdığı topraklarKırım← →Taman Yarımadası
TürBoğaz
Bağladığı sularAzak Denizi→ ←Karadeniz
Uzunluk40 km (25 mi)
En derin noktası18 m (59 ft)
Wikimedia Commons
Harita
Kerç Boğazı

Kerç Boğazı (Rusça: Керченский пролив, Ukraynaca: Керченська протока, Kırım Tatarcası: Keriç boğazı;Adigece:Хы Т1уалэ]). Karadeniz ile Azak Denizi'ni birleştiren deniz geçidi, boğaz.

İlk ve Orta Çağ boyunca, su yollarını birleştiren önemli bir ticari yol işlevi görmüştür. MÖ 8. yüzyıldan başlayarak, Kerç Boğazının iki yakası boyunca Grek ticaret kentleri (koloniler) kurulmuştur. Bunların en önemlileri boğazın batı yakasında bulunan ve Bosporos Krallığı'nın başkenti de olan Panticapaeum ile güneyindeki Nymphaion, doğu yakasında da Phanagoria ve Hermonassa idi.

Kerç Boğazı, daha sonra birçok kez el değiştirdi. 1783'te Kırım Hanlığı'nın lağvedilip topraklarının Rusya'ya ilhak edilmesi sonucu, tamamıyla Rus denetimine girdi. Sovyetler döneminde, Rus SFS Cumhuriyetine bağlı bir oblast olan Kırım, 1954'te Ukrayna SSC'ye verildi. 1991 yılı sonunda Sovyetler'in dağılması üzerine, Kerç Boğazının batı yakası Ukrayna, doğu yakası da Rusya Federasyonu sınırları içinde kaldı. 2014'te Rusya'nın Kırım'ı ilhakı sonucu boğazın kontrolü tekrar Rusya'ya geçti. Boğazın iki yakası arasında inşaatı devam eden Kerç Boğazı Köprüsü'nün Aralık 2018'de hizmete girmesi planlanmaktadır.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]