İçeriğe atla

Keoladeo Millî Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Keoladeo Millî Parkı
UNESCO Dünya Mirası
Keoladeo Ghana Millî Parkı, Bharatpur, Rajasthan, Hindistan
Konum Hindistan
KriterDoğal: x
Referans340
Tescil1985 (9. oturum)
BölgeAsya-Pasifik

Keoladeo Millî Parkı veya Keoladeo Ghana Millî Parkı eski adıyla Bharatpur Kuş Koruma Alanı, Hindistan'ın, Rajasthan Eyaletine bağlı Bharatpur'da, özellikle kış mevsiminde binlerce kuşa ev sahipliği yapan önemlibir kuş gözleme alanıdır. Bölgede 230 kuş türünün ikamet ettiği bilinmektedir. Ayrıca kış sezonunda buraya gelen kuş bilimcileri ile önemli bir turizm merkezidir. 1971'de Koruma Alanı ilan edilmiştir. Aynı zamanda bir Dünya Mirası alanıdır.[1]

Keoladeo Ghana Millî Parkı, insan yapımı ve insan tarafından yönetilen bir sulak alan ve Hindistan'ın millî parklarından biridir. Rezerv, Bharatpur'u sık sık sellerden korur, köy sığırlarına otlatma alanları sağlar ve daha eski zamanlarda bir su kuşları avlanma yeri olarak kullanılırdı. Millî parkın 29 km2'lik (11 mi2) bölümü Ghana olarak bilinir ve kuru otlaklar, ormanlık alanlar, longozlar ve sulak alanlardan oluşan bir mozaiktir. Bu çeşitli yaşam alanları 366 kuş türü, 379 çiçek türü, 50 tür balık, 13 yılan türü, 5 tür kertenkele, 7 amfibi türü, 7 kaplumbağa türü ve çeşitli diğer omurgasız hayvanları barındırmaktadır.[2] Her yıl binlerce göçmen su kuşu kışlamak ve yemlenmek için parkı ziyaret etmektedir. Koruma Alanı, dünyadaki en zengin kuş bölgelerinden biridir ve yerleşik kuşların yuvalanması ve su kuşları da dahil olmak üzere göçmen kuşların ziyaret etmesi ile bilinmektedir. Bu parkta kışlayan nadir Sibirya turnaları, artık görülmemektedir. Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın kurucusu Peter Scott'a göre, Keoladeo Millî Parkı dünyanın en iyi kuş alanlarından biridir.

  1. ^ World Heritage Site 3 Ağustos 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., UNESCO World Heritage Status.
  2. ^ Planning Commission Report 4 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. A report filed with Planning Commission of India.
  • Abudulali, Humayun; Panday, Jamshed D. (1974). Checklist of the Birds of Delhi, Agra and Bharatpur. Popular Press, Bombay. 
  • Chandra, R., Kumar Prusty, B.A., and Azeez, P.A. 2008. Biomass and productivity of plant community in a rainfed monsoonal wetland ecosystem with specific emphasis on its temporal variability, in Herrera, J.R., ed., International wetlands—ecology, conservation and restoration: Hauppauge, New York, U.S.A., Nova Science Publishers, p. 1–20
  • Chauhan, M. 2004. Seed bank dynamics in seasonal wetlands with respect to their role in restoration and management. Final report. Project SR/FTP/LS-95/2000: New Delhi, India, Jawaharlal Nehru University, School of Environmental Sciences.
  • Vijayan, V.S. 1991. Keoladeo National Park ecology study. Final report, 1980–1990: Mumbai, India, Bombay Natural History Society.
  • Middleton, B.A., van der Valk, A.G., Williams, R.L., Mason, D.J., and Davis, C.B. 1991. Vegetation dynamics and seed banks of a monsoonal wetland overgrown with Paspalum distichum in northern India: Aquatic Botany 40: 239–259.
  • Cook, C.D.K. 1996. Aquatic and wetland plants of India: New York, U.S.A., Oxford University Press

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]