Kazım Türesin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Kazım Türesin (d. 1927, Edirne), Türk eski futbolcudur. "Baba Kazım" lakabıyla da tanınmaktadır.

İlk yılları ve kulüp kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1927 yılında, Edirne'de doğan Kazım Türesin, ilkokul üçüncü sınıfta babasının görevi nedeniyle ailesi önce Mersin'e, 1937'de ise Ankara'ya taşındı. Askerliğini 1949-1950 yıllarında, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayında yaptı. Bu dönemde Türkiye Ordu Millî Takımında oynadı. 1940'lı yılların sonunda MKE Ankaragücü ve Gençlerbirliği'nin Avrupa takımlarıyla yaptığı maçlarda takım kadrolarına katıldı. Futbolculuk kariyerini Hacettepe'de tamamladı.

Teknik direktörlük yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktif Futbol hayatını tamamladıktan sonra profesyonel antrenörlüğe 1963'te başladı. O dönemde Türkiye Futbol Federasyonunun açtığı B antrenörlük kursunu 1965'te, A teknik direktörlük kursunu 1968'de tamamladı. 1966'da teknik direktörlük kurs hocalığına başladı. Teknik direktör ve antrenör kurslarında teknik, taktik ve antrenman bilgisi derslerinde teorik ve pratik olarak uzun yıllar öğretim görevlisi olarak çalıştı. UEFA ve FIFA beynelmilel seminerler başta olmak üzere 12 adet seminere katıldı.

1977 yılından itibaren Türkiye amatör milli, genç milli, ümit ve millî takımlarda teknik direktörlük ve A millî takımda antrenörlük yaptı. 1991 yılında teknik direktörlük kariyerini sonlandırdı.