Kayırlar, Bigadiç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kayırlar
Ülke  Türkiye
İl Balıkesir
İlçe Bigadiç
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 804
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0266
Posta kodu 10440

Kayırlar, Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Rivayate göre Yörük Beyi Kaya Bey obası ile beraber gelip bölgeye yerleşir. Fakat su olmadığından sıkıntı çekmektedir. Keçilerini dağa salan Kaya Bey keçilerin sakalının ıslak olarak geri döndüğünü fark eder. Ertesi gün keçiyi takip eder. Bugünkü köy yerleşim yerinde çıkan su kaynağını bulur ve oraya yerleşir. Zamanla köy bugünkü haline gelir

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin geçim kaynağı hayvancılığa dayalıdır. 200 adet hayvan besihanesi mevcut olup bunların yarısından fazlası açık besi sistemi ile faaliyet göstermektedir. Bütün hayvan besihanelerinin mahallesin dışında olması mahallesin temiz ve sağlıklı yaşama elverişli olmasını sağlamaktadır. Mahallede hayvancılığın kazancı iyi olduğundan gençlerin büyük şehirlere göç'ünü engellemiştir. 1997 yılında kurulan KAYIRLAR KÖYÜ TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ hayvancılıkla uğraşan köylüler için tüm imkânlarını kullanmakta ve maliyetlerin düşürülmesi için uğraş vermektedir. Tüm yurtta kooperatif üyelerinin Devlete olan borçlarının silinmesi ya da vadesinin uzatılması için çalışmalar yapılırken KAYIRLAR KÖYÜ TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ üyelerinin devlete borcu bulunmamakta ve kooperatif 1.000.000.-TL aylık cirosu ile küylülere hizmet vermektedir. Ayrıca Cumartesi günleri mahallede kurulan pazar köy halkının ve çevre köylerin ihtiyaçlarını karşılaması bakımından önemlidir. Mahallenin yolcu taşımacılığını ise Mehmet DEMİR yapmaktadır. Buradaki motorların ve araçların tamirini arızalarıni usta Mustafa AKBUDAK yapar.

Taşımacılık[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayırlar mahallesi, 350 hane ve 1000'in üzerinde bulunan nüfusu ile Bigadiç'in en büyük köylerinden biridir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur acentesi vardır. sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Mahallede ilkokul olmasına rağmen taşımalı eğitimden de faydalanılmaktadır. Çocukların daha iyi bir eğitim alabilmeleri için köy okulu ve çevresi geniş bir tadilattan geçirilip okula ana sınıfı ilave edilmiş ve 15 bilgisayardan oluşan bilgisayar sınıfı açılmıştır. Ayrıca mahallede kooperatif tarafından işletilen bir adet de benzin istasyonu bulunmaktadır. Mahallenin cadde ve sokakları kilit parke taş ile döşenmiştir. Mahallede berber, birçok koyun islerinde yararlı olan marangoz Mevlüt KESKİN, bakkallar, kahvehaneler, traktör tamircisi bulunmaktadır. Oyun salonunun da hizmete açılması için çalışmalar sürdürülmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin bulunduğu yer dağlık bir arazi yapısına sahip olduğundan ekilebilen arazi azdır. İlçe merkezine 17 km uzaklıkta olup balıkesire ise 53 km uzaklıktadır. İl merkezinin güneydoğusuna düşer. Çok çeşit ürün yetişmektedir. kayırlar KABAĞI ile ünlü ürünümüzdür

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Marmara iklimi, Marmara Bölgesi'nin kuzey Ege'yi de içine alacak şekilde güney kesiminde görülür. Marmara iklimi, Karasal iklim, Karadeniz iklimi ve Akdeniz iklimleri arasında bir geçiş özelliği göstermektedir. Buna bağlı olarak doğal bitki örtüsünü güney ve alçak kesimlerde Akdeniz kökenli bitkiler, yüksek kesimlerde kuzeye bakan yamaçlarda Karadeniz bitki topluluğu özelliğindeki nemli ormanlar oluşturmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2013 1057
2000 804
1997 801

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]