Kargın, Bigadiç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Kargın
—  Köy  —
Balıkesir in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Bigadiç
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 996
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 266
İl plaka kodu 10
Posta kodu 10440
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=237755

Kargın, Balıkesir ili Bigadiç, ilçesine bağlı bir köydür ve Sındırgı,Bigadiç Yolu üzerinde Küçük Kargın Mahallesi vardır.

Coğrafi Konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Bigadiç ilçe merkezinin güneydoğusunda bulunur. Bigadiç-Sındırgı yolunun yaklaşık 7. km'sinde n itibaren kuzeydoğuya doğru ayrılan 3 km'lik yol, köyü ana yola bağlar. Köyden Bigadiç'e ulaşmak için 10 km'lik yol katetmek gerekir. Kargın Köyü: doğuda Durasalar, güneyda, Kocebey, batıda ise Bigadiç ie komşudurlar.

Fiziki Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeryüzü Şekilleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün arazisi, Bigadiç Ovası'nın doğu kenarından sınırlandırılan ve Ulus Dağı'na doğru kademe kademe yükselen tepelikler halindedir. Köyün bulunduğu kesim, akarsuların derin vadiler içinde aktığı düzlükler biçimindedir. Arazidoğuya gidildikçe yükselir. Buraa tepelerin yüksekliği 731 metreya kadar ulaşır. Ayrıca çevredeki en ünlü tepe Gömeç'teki Anıttepe'dir.

İklimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimine ulaşabilmek için Bigadiç meteoroloji istasyonunun 21 yıllık rasat verilerinden faydalanılmıştır. Köyün en sıcak ayı temmuz, en soğuk ayı ayı ise ocak'tır. Buna göre kışlar soğuk, yazlar sıcak geçmektedir. Yağışın % 27,6'sı ilkbaharda, %7'si yazın, %21,4'ü sonbaharda, % 44'ü kışın düşer. Buna göre kış en yağışlı mevsimdir. Bu yağış ve sıcaklık değerleri Bigadiç ve Kargın'da Karasal İklimin etkili olduğunu göstermektedir.

Bitki Örtüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün arazsi içinde 4000 hektarlık orman 4950 dekarlık da çalılık alan mevcuttur. Çalılık alanların bir bölümü mera olarak kulanılır. Çevredeki ormanda en yaygın ağaç türü ise Meşe ağacıdır.

Su Durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy sınırları içinde yaz mevsiminde kuruyan irili ufaklı dereler vardır. Köyün çevresindeki en önemli akarsu Simav Çayı'dır. en önemli gölü ise Çaygören Barajı'dır.

Beşeri Özellik[değiştir | kaynağı değiştir]

Sözlü Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihçe Köyün adının 24 Oğuz boylarından biri olan karkın adından gelmektedir.Bu kelime aş yapan,aç doyuran ve su çıkan yer anlamına gelmektedir. Köyün 1530 yıllarında kurulduğu bilinmektedir.

Köy ilk kurulduğunda Kışlayanı ( kışı geçirilen yer) adı verilen mevkidedir.Keçi çobanı keçilerini güderken etrafta su kaynağı olmadığı halde keçinin birinin sürekli sakalının ıslak döndüğünü görür. Keçinin bir gırantı üzümü ( böğürtlen) arasına girdiğini ve keçinin sakallarının ıslandığını gören çoban, burayı açarak bir çınar ağacı diker.Hala Çınar ağacı yıllara meydan okurcasına Kuyunun yanında dimdik ayakta durmaktadır.Zamanla kuraklıktan ve sivrisinekten bunalan köylüler buraya gelerek yerleşmeye başlarlar.ÇĞÇĞÇĞÇĞ

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfus sayım sonıçlarından köyün nüfusunu ve özellikerini öğrenmek mümkün. 1965'tan bu yana nüfusun biraz artığı görülmektedir. Ancak göçler sebebiyle bu artış oranı düşüktür. son yıllarda balıkesir ve bursa'da çalışmaya giden aile sayısı yüksektir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 911
2006 1050
2000 996
1997 1060
1990 1060
1985 1090
1980 965
1975 940
1970 920
1965 951

Meskenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yakın tarihe kadar köydeki evler, taş malzeme kullanarak yapılan tak ya da iki katlı evler biçimindeydi. Ev bir avlu içinde bulunur ve etrafında ahır, samanlık gibi eklentiler yer alırdı. Avluya büyük bir kapıdan girilirdi. İki katlı evlerin alt katı hayvan barınağı olarak kullanılırdı. Evlerin pencereleri genelde Küçük duvarlar ise taştan ve kalındı. Damlar kiremitle örtülüydü. Günümüzde ise modern yapı malzemelri kullanılırak aynı planda evler inşa edilmektedir. Ancak evlerin alt katları hayvan barınağı olmaktan çıkarılmış, pencereler ise genişletilmiştir.

Sosyal Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı çoğunlukla tarım ve hayvancılıkla uğraşır. Köyün içme suyu şebekesi İlk1961 yılında yapılmış, 1995 yılında ise telefon bağlanmıştır. Köyde sağlık ocağı, bakkal, kavhehane, süt toplama merkezi, kooperatif ve bir cami bulunmaktadır.

Köy halkının yardımları ve hayırseverlerin katkıları ile 2 yılda bir geleneksel köy hayırı yapılmaktadır.

Eğitim Durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy ilkokulu 1949-1950 yılında eğitim-öğretime başlamış, 1982 yılında ise yeni ilkokul binası inşa edilmiştir. 2008 yılında başlayan okul inşaatı bitmiş olup 2009-2010 Eğitim yılında ilköğretim öğrencilerimizin tamamı eğitime yeni okulumuzda devam temektedir. Kargın köyünde okuma yazma bilenlerin oranı % 95'tir.

Ekonomik Coğrafya Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Arazisinin Genel Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün toplam arazisi 16,950 dekardır ve bunun % 45'i tarım arazisidir. Köy arazisinin %25'i mera  %25 orman % 2 tarım arazisi &3 fundalık ve %45 tarım dışı arazi olarak kullanlılır. Köyde tarım faailetleri ve hayvancılık köy ekomomisinde en önemli rolü oynadığı görülüt.

Köyde 300 hane olup topraksız aile yoktur. Her aile tarımla uğraşır.

Tarım Faaliyetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ziraat faaliyetleri, geleneksel yöntemlerle yapılmaktadır. Tarım arazilweri genellikle köy arazisinin orta, güney ve doğu kesimlerinde yer alır. Köyde kuru tarım yapılır. Gübre kullanımı oldukça yaygındır. Köy, tarım aletri bakımından oldukça iyi durumdadır. Köyde tarım arazileri genellikle küçük işletmeler şeklindedir. Tarım arazileri küçük parsellerden oluşundan miras yoluyla bölünmeler etkilidir. Yetiştirilen ürünlerde çok fazla çeşitlilik yoktur. Bunun başlıça sebebi kuru tarımım hakim olmasıdır. Ürünler arasında buğday ve tütün ilk sırada gelmektedri. Köyde ihtiyaç için sebze yetiştirilen bahçeler de yer alır.

Hayvancılık Faaliyetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde hayvancılık geleneksel yöntemlerle yapılır. Yakın zamana kadar köy ekonomisininin temeli hayvancılıktı. Meraların daralmasına bağlı olarak hayvancılık faaliyetleri azaldı. Eskiden Küçükbaş hayvancılık tetiştiriciliği yaygın iken bu faaliyet yerini yavaş yavaş büyükbaş hayvancılığa bırakmıştır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Bigadiç ilçe merkezine uzaklığı 12 km kadardır. Köyden 3 km'lik bir yol ile Sındırgı-Bigadiç yoluna ulaşılır. Köyü Bigadiç'e bağlayan yolasfalttır. Bigadiç'in haftalık pazarın kurulduğu gün, ulaşım aracı olrak genellikle köye ait minibüsler kullanılır.

Kültürel Faaliyetler[değiştir | kaynağı değiştir]

6, 7, 8 Mayıs'ta köyümüzde ve çevre köylerde Hıdırellez Şenlikleri kutlanır.

Kuvayımilliye Haftasını, Bigadiç'te 16-20 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanır.

İlçede Höşmerim, Bigadiç'in helvası, güveçi Hisarköy'ün kaplıcaları, Yörük halıları meşhurdur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır.2009-2010 Öğretim yılında öğrencilerimizin tamamı eğitime köyümüzde devam edeceklerdir. Köyün içme suyu 1999 yılında sondaj kuyusundan temin edilmektedir PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur, sağlık evi var. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]