Hisarköy, Bigadiç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hisarköy
Ülke  Türkiye
İl Balıkesir
İlçe Bigadiç
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 244
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0266
Posta kodu 10440

Hisarköy, Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesine bağlı bir mahalledir. Mahallede kaplıca bulunmaktadır. Kaplıca suyunun en önemli özelliği termomineralli su olması ve selenyum ihtiva etmesidir. 98 °C'de çıkan jeotermal su sayesinde Bigadiç ilçesinin merkezi ısıtma sistemi 2005 yılında faaliyete geçmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Hisarköy’ün de içinde yer aldığı Misya Bölgesi sırasıyla Hititler, Frigler, Lidyalılar, İranlılar(Pers İmparatorluğu), Büyük İskender, Bergama Krallığı, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Karesi Beyliği ve Osmanlılar’ın egemenliği altına girdi.

Hisarköy’ün adını mahallede bulunan, ancak günümüzde eser kalmayan kaleden ve kale dışındaki surlardan aldığı sanılmaktadır. Termal suyun da etkisiyle zamanında köy alanında büyük Roma döneminden kalma bir kentin varlığı tespit edilmiştir. Kent o kadar büyük ve gelişkindi ki geniş bir alana kurulu kalesi, kale dışında yerleşim yeri, Cangıltepe’de büyük bir amfitiyatrosu vardı. Kentin içinden geçen derenin zemini ve kenarları eni ve boyu 3 metreyi bulan dev taşlarla döşenmiş, üzerine en az üç tane kemer köprü vardır.

M.S 200 yıllarında bölgede büyük bir deprem yaşandığı kaydedilir. Hisarköy’deki kent bu depremde büyük zarar gördüğü, binlerce insanın öldüğü, deprem sonrası kentin büyük ölçüde boşaldığına yer verilir. Türklerin yöreye göçle geldiği 1080’li yıllardan itibaren Bizanslıların Hisarköy’ü ve civarını boşaltmaya başladığı tahmin ediliyor. Davutlar mahallesinden Beytullah Turan’ın derlediği bir rivayete göre Davut, Bekir ve İlyas isimli üç Türk, Türklerin Anadolu’ya göçleri sırasında bu bölgeye gelir. Davut geçimini hayvancılıkla sağladığı için bugünkü Davutlar mahallesi alanına, Bekir hem çiftçilik hem de hayvancılıkla uğraştığı için şimdiki Bekirler mahallesi çevresine, İlyas da sadece tarımla uğraştığı için şimdiki İlyaslar mahallesinün bulunduğu yere yerleşmiştir. İlyaslar ile Bekirler mahallesi arasındaki alanda ise Alay beyi tarafından Çeribaşı mahallesi kurulmuştur. Bu köylere çok yakın olan Hisarköy’e Manav Türkleri’nden olan bu kafile arasındaki kişiler arasından bazı ailelerin yerleştiği sanılmaktadır. Adını ise mahallede bulunan kaleden aldığı tahmin edilmektedir. Hisar veya Asar, kelime olarak Arapça kökenli birer kelime olup anlamı ‘eserler veya kale’ manasındadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Balıkesir il merkezine 124 km, Bigadiç ilçesine 55 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 350
2000 400
1997 400

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]