Karkın, Yıldızeli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Karkın
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Yıldızeli
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=260607
 - Toplam 2.120
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu
Posta kodu 58540
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=260607
YerelNET sayfası

Karkın, Sivas ilinin Yıldızeli ilçesine bağlı GÜNEYKAYA BELDESİNİN BİR MAHALLESİDİR.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Oğuzların 24 boyundan biridir diğer oğuz boyları gibi orta asyadan göçle gelmişlerdir yaşadıkları yerlerde moğol istilası başlayınca göç vazgeçilmez olmuştur genelde kızılırmağın kuzey kesimlerine yerleşmişlerdir.Bu göçde dini inanışlarında çok büyük etkisi olmuştur.O bölgenin islamlaşması için çalışmışlardır.Bu çalışmalarında Semerkand Buhara gibi yerlerde yetişmiş olan tasavvuf büyüklerinin çok büyük etkisi olmuştur.DervişGaziler[ALPERENLER]hem cihat etmişler hem de islamın yaşanmasına hizmet etmişlerdir. Alperenler islamı kbul eden ancak tam olarak özümseyemeyen halka hem islamı öğretmiş hem ziraati ekip biçmeyi öğretmiş hemde kılıç kullanmayı savaşmayı öğretmiştir.Karkın köyünde [kuzeydoğusunda]karkın dede diye adlandırılan bölgede bir mezar bulunmaktadır burası halk tarafından kustal sayılmaktadır.edinilen bilgiye göre buraya diğer Türk boylarıyla topyekün gelinmemiş bu peyderpey olmuştur.

Kargın Türkmen aşireti, Oğuzların Bozok kolunun 12 boyundan biridir. 24 Oğuz boyuna ait Türkiye’deki yer adları arasında Karkın adıyla 62 yer adı kayıtlıdır. II. Beyazıt (1481-1512) devrinde Silifke yöresinde yaşayan Bozdoğan obaları arasında 48 vergi nüfuslu Karkın adlı bir obanın varlığı mevcuttur. Önemli bir bölümü de 16. yüzyılda Halep bölgesinde yaşamaktaydı. Doğu Karadeniz kırsal yörelerine hakim olan Türkmenler’in arasında, Karkın obaları önemli bir yere sahipti. Yine Kanuni devrindeki belgelerde, Kargın boyunun adı sık geçmekte olup, başlarında Hasan kethüda bulunuyordu. Halep Türkmenleri grubundan olan aşiretler arasında, Karkın obası da sayılmaktadır. 1691’deki Rakka’ya iskân olunan Dulkadirli Türkmenleri cemaatleri arasında Karkın obası da sayılmaktadır. Karkın oymağı da bu iskanda 5 kuruş vergi vermeyi taahhüt eden cemaatlerin içindedir. Malatya’daki Kargın aşiretinden bir bölümü, Kürt eşkıyasının zulmünden kaçarak, Çorum’a yerleşmiştir. .Osmanlı arşivlerinde de oguzların gerçek boyu oldugu anlaşılıyor. bu konularda detaylı bilgi edinebilmek için tarihçi yusuf halaçoğlu'nun eseri incelenmelidir. ayrıca faruk sümer'in oğuzlarla alakalı kitabı temel kaynak niteliğindedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 60/ 95 km, Yıldızeli ilçesine 42 km uzaklıktadır. Çevresindeki en büyük yükselti Yıldız Dağı, en önemli akarsu ise Yıldız Irmağı'dır. Köyün yakınından geçen Yıldız Irmağı'nın kollarında olan çay köye hayat vermekedir. Hem sulamaya hem de hayvanların içmesine katkı sağlayan bu çayda az da olsa balık yakalamak mümkündür. Arazinin ekim alanları düzdür. Bununla birlikte tepelerle bölümlere ayrılmış şekilde parçalı bir arazi yapısı mevcuttur.köy güneye bakan bir yamaca kurulmuştur ve tarımda kullanılan ovadaki araziye hakim durumdadır. Kavak ve Selvi ağaçları dışında başka ağaç türlerinede rastlanır.Meyve ağaçları da bulunmaktadır. Köye ilk gelenleri bu çay ve etrafındaki bu ağaçlar karşılar.. Yeşil ova sizi köyün içine kadar takip eder. Sonra köyün içinde bulunursunuz kendinizi ve güler yüzlü Anadolu insanının sıcaklığı ile karşılaşırsınız. O an hemen dikkatinizi 1600’lü yıllarından kalma bir camii çeker. Ve tabii yeni yapılan camii daha bir ihtişamla seyr-i endam etse de o ecdat yadigarı daha cazibedardır. Sonra camii yanında köyün misafirhanesi olan bir küçük köy odası her an herkese, özellikle de gelen misafirlere izzet-i ikramda kusur edilmez ve Anadolu töresi bir kez daha doya doya yaşarsınız. .köye adını veren ‘ Karkın Dede Tekkesi ‘ yine aynı adla anılan tepenin tam doruk noktasındadır. Köyün arazisi bu tepeler haricinde düzdür. Daha çok buğday ekilir bu düz arazilerde. Koyun sürüleri görürsünüz ve yollarda katar katar yolları toz duman içinde bırakan traktörler; eski kağnıların yerini alan köylünün vazgeçilmez dediği hacetleri bir ayrı güzellik katar bozkırın ortasındaki bu nadide köye. Bu nadide köyde bozulmamış eski örf ve ananelerimiz korunur. Düğünler, bayramlar bir başka güzellik taşır. Hele bayramlarımız, dost düşman herkesin kucaklaştığı o kutsal günleri bu Anadolu köyünde yaşamak bir başka güzelliktir. Çünkü çocuklar ellerinde poşetlerle şeker toplarlar, büyükler istisnasız ziyaret edilir, elleri öpülür. Sonra her büyük ailede köy odaları açılır ve gelene ikramda bulunulur. Çünkü hiç kimse komşusunu unutmaz.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, geçiş iklimi özelliği gösterir karadeniz iklimi ile karasal iklim arasındadır.karasal iklim etki alanı içerisindedir. her mevsim güneş almasına rağmen yükseltinin fazla olmasından dolayı soğuktur ve az ötede tokat sınırlarındaki köylerde yetişen bitkiler buradada tam olarak yetişmez.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 2120
2000 2120
1997 1954

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla beraber tarımın modern ne profesyonelce yapılacak kadar geniş olmaması yani miras vb. şekillerde arazinin küçülmesiyle geliri azalan insanlar yurt dışına çalışmaya giderler. Köyde şeker pancarı üretimi oldukça yaygın olmakla beraber bunun dısında buğday arpa yulaf ve fiğ, yonca ,korunga vb. yaygın bir şekilde yetiştirilmektedir...ancak son zamanlarda hızla kente göç hareketleri baslamıştır.Dolayısıyla ekim hareketleri de her geçen gün azalmakta ve araziler boş kalmaktadır...köyü çevreleyen tepelerde daha önceleri orman ağaçları bulunmasına rağmen artan nüfus ve bilinçsiz tüketim sonucu yok olmuştur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. 1958 yılında ilkokul açılmıştır. Daha sonra eğitim ve çğretimin 8 yıla çıkarılması sonu ortaöğretim okulu binası yapılarak hizmete girmiştir. Köyün kullanma suyu şebekesi vardır.Her eve su verilmiştir. Sonuçta içme suyu konusunda sıkıntısı yıllardan bu yana köylülerin gösterdiği çabalarla çözülmüştür. Kanalizasyon şebeksi vardır.Ptt şubesi vardır. ptt acenteside vardır. Tam teşekküllü bir sağlık ocağı vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]