Karayip levhası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
CaribbeanPlate.png
Karayip Plakası'nın kuzeydoğu köşesinin batimetrisi. Ana fayları ve levha sınırları'nı göstermektedir.

Karayip Levhası, Güney Amerika'nın kuzey kıyılarında, Orta Amerika'nın ve Karayip Denizi'nin altında bulunan okyanusal bir tektonik levhadır. Bu levha yaklaşık 3.2 milyon kilometrekarelik bir alana sahiptir.

Kökeni; Karayip Plakası'nın Pasifik kökenli olduğu yaygın olarak kabul edilmektedir.

Karayip Plakası; Kuzey Amerika Plakası, Güney Amerika Plakası, Nazca Plakası ve Cocos Plakası ile sınır komşusudur. Bu sınırlarda depremler, tsunamiler ve volkanik patlamalar gibi yoğun sismik faaliyetler görülmektedir.

Güney Sınırı; Güney Amerika Plakası ile etkileşime girer. Venezuela'nın petrol sahalarının bu etkileşimin bir sonucu olduğu düşünülmektedir.

Doğu Sınırı; Güney Amerika Plakası'nın okyanus kabuğunun Karayip Plakası altında yer alan Bir subdüksiyon bölgesidir. Subdüksiyon, kuzeydeki Virgin Adaları'ndan güneydeki Venezuela kıyılarındaki adalara kadar Küçük Antiller Volkanik Arkı'nın volkanik adalarını oluşturur.

Batı Bölümü; Orta Amerika'yı içerir.Pasifik Okyanusu'ndaki Cocos Plate, Guatemala, El Salvador, Nikaragua ve Kosta Rika'daki volkanlarla Orta Amerika Volkanik Arkı'nı oluşturan Karayip Plakası'nın altına inmektedir.