Adriyatik levhası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Adriyatik mikroplaka sınırları

Adriyatik veya Puglia levhası, Kretase döneminde büyük bir transform fay boyunca Afrika levhasından kopan ve esas olarak kıta kabuğunu taşıyan küçük bir tektonik levhadır. Adriyatik levhası adı genellikle levhanın kuzey kısmına atıfta bulunulduğunda kullanılır. Adriyatik/Puglia levhası, Avrasya levhası ile çarpıştıktan sonra, plakanın bu kısmı Alpin Orojenezi sırasında deforme oldu.

Adriyatik/Puglia levhasının, Avrasya levhasından bağımsız olarak, saat yönünün tersine küçük bir dönüş bileşeni ile NNE yönünde hareket ettiği düşünülmektedir.[1] İkisini ayıran fay bölgesi, Alpler'den geçen Periadriyatik fayıdır. Çalışmalar, Avrasya kıtasal kabuğunun deforme olmasının yanı sıra, levha tektoniğinde alışılmadık bir durum olan Adriyatik levhasının altına doğru bir dereceye kadar battığını göstermektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ R. Devoti; C. Ferraro; E. Gueguen; R. Lanotte; V. Luceri; A. Nardi; R. Pacione; P. Rutigliano; C. Sciarretta; F. Vespe (March 2002). "Geodetic control on recent tectonic movements in the central Mediterranean area". Tectonophysics. 346 (3-4): 151-167. Bibcode:2002Tectp.346..151D. doi:10.1016/S0040-1951(01)00277-3.