Karayatak, Akyurt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karayatak
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Akyurt
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 118
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
Posta kodu 06750

Karayatak, Ankara ilinin Akyurt ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Karayatak köyünün kuruluşu 1900 yılları :

Köyün kurucuları I.Dünya Savaşından önce yurtları olan Bulgaristan düşman esaretinden korunmak ve kurtulmak için Türkiye'ye göç etmişlerdir.Köyün ilk kuruluş yeri Yukarı Harmanlar mevki olup bu arazinin erozyon sonucu evlerinin hasar görmesi ve ileride aynı sorunla karşı karşıya gelmemeleri için şu anda köyün bulunduğu yere yerleşmişlerdir. (çünkü o yıllarda ahmet adil köylülerinin arazileri devlet tarafından el konularak bu köy kurulmuştur buna karşı olan ahmet adilliler hapishanede yatmıştır) 1930 ve 1940 yılları arasında Ankara'nın Kızılcahamam ilçesi Hacılar köyünden karayatak köyüne göç eden aileler olmuştur. Bu aileler Balcıla, Ayazlar, Arslanlar'dır.

Köy Kurucuları:

Fehim Erdem, Süleyman Safkan (Babası), Osman Gürkan, İsmail Gürkan, İbrahim Özdemir Ahmet Yalçın, Hüsnü Çetin.. vs

23.07.2004 tarih ve 25531 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun geçici 2’nci maddesi gereği Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırlarını belirleyen 50 km yarıçap içinde kaldığından köy tüzel kişiliği sona ererek mahalleye dönüşmüştür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köy eski gelenek ve göreneklerine bağlıdır. Kültürel olarak köy somunu(ekmeği), Dızmana çöreği, Ankara armutu meşhurdur. Bayramlarda, düğünlerde ve cenazelerde birlik ve beraberlik içerisinde örf ve adetlerimize uygun olarak yapılır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 42 km, Akyurt ilçesine 9 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 118
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.Bu işlerle köyün sakinleri ilgilenmektedir. Ancak yaklaşık 6-8 ay önce komşu köy Çamda fazla su olduğu için köye de Akyurt Belediyesi tarafından köye su ulaştırılmaya çalışılıyor. Bu işlem bitince su köylüye paralı olacağı yani herkesin kendi su saati olacağı ve paralı olarak devam edeceği bildiriliyor. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]