Kızık, Akyurt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kızık
Ankara ilinin Türkiye'deki konumu
Kızık'nın Ankara'da bulunduğu yer
Kızık
Kızık
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Akyurt
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 1.110 m (3.640 ft)
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
Posta kodu 06750
Resmî site

Kızık, Ankara ilinin Akyurt ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Oğuz Boylarından 'Kızık Boyu'nun buraya yerleşmesiyle kurulmuş bir köydür. Çok eski ve geleneklerine bağlı bir yerleşim kültürü vardır. Tutucu olmalarıyla tanınırlar. Kızık: “Yasakta pek ciddi ve kuvvetli” mânâsındadır.

23.07.2004 tarih ve 25531 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun geçici 2’nci maddesi gereği Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırlarını belirleyen 50 km yarıçap içinde kaldığından köy tüzel kişiliği sona ererek mahalleye dönüşmüştür. Akyurt ilçe merkezi ile birleşmiş haldedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kızık köyünün yemek çeşitleri çoktur. Genelde düğün yemekleri olarak gözleme çeşitleri ve höşmerimi ile tanınmıştır. Genelde köyün gençleri Ankara'ya gelip burada çalışmaktadırlar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 33, Akyurt ilçesine 3 km uzaklıktadır.

Ankara'ya en yakın ilçe Akyurt olduğundan çok gelişmiştir. 2004 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil edilmiş olup gelişimi hızlanmıştır. Ulaşım ana yola yakınlıktan dolayı çok rahattır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Son 100 yıldır ticaret ve mesleki beceriye dayanan işçiliklerle geçim kaynakları çeşitlenmiştir. Köy halkından birçok insan üniversiteyi bitirmiş, değişik mesleklerde (Öğretmen, avukat, doktor, mühendis v.s.) çalışmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfaltdır. Ankara Şehir merkezinden 468 numaralı EGO otobüsü ile ulaşılır. Akyurt şehiriçi minibüsleri ile de ilçe merkezine ulaşılabilir.