Balıkhisar, Akyurt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Balıkhisar
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Akyurt
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06750
Resmî site

Balıkhisar, Ankara ilinin Akyurt ilçesine bağlı bir mahalledir. Sınırları içerisinde Esenboğa Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali, Gümrük Eğitim Merkezi, Haber Türk ve Büyük Anadolu Oteli yer alır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün asıl ismi Balıkhisar olmayıp Balasar'dır. Bu isim de bir rivayete göre şimdiki köyün bulunduğu mevkide balcılık ile uğraşan bir adam bulunmaktadır. Ballarını korumak için ağaç dalına asmaktadır. Zamanla bu mevki köyleşmeye başlayınca köy Balasar adını almıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 25 km, Akyurt ilçe merkezine 9 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

İklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 2023 planina gore, yuksek teknoloji ve sanayii işlevlerini yerlesim alanlariyla bütünlestiren toplu konuta sahip olma potansiyeli vardir. Esenboğa koridoruna eklemlenebilme potansiyeli nedeniyle ekonomik gelişme gosterebilecektir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Mahalleye (Köye) ulaşımı sağlayan yol asfaltdır. Şehir Merkezinden 468 nolu Sıhhiye-Balıkhisar-Büğdüz-Akyurt-Kızık EGO hattı ve güncel tarifesi sürekli değişen Ulus-Balıkhisar-Büğdüz-Akyurt özel halk otobüsü hattı ile ulaşılır. Ayrıca Akyurt şehiriçi minibüsleri de mahalle ile ilçe merkezi arasında ulaşımı sağlamaktadır.