Karacalar, Savaştepe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Karacalar
—  Mahalle  —
Balıkesir
Balıkesir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Balıkesir
İlçe Savaştepe
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 709
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0266
İl plaka kodu
Posta kodu 10580
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Karacalar, Balıkesir ilinin Savaştepe ilçesine bağlı bir mahalle.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu halk Karacalar mahallesine yerleşmeden önce 1700 yıllarında İzmir'in Dikili ilçesi yakınlarındaki Karadağ ve çevresinde hayvanlarıyla obalanan, kış mevsimini geçiren Hardal yörükleri, yaz aylarında şimdiki Balıkesir Savaştepe hudutlarına geçiyorlardı. 19.yy sonunda Osmanlı Devleti artan asker ihtiyacını karşılamak için yörükleri yerleşik hayata geçirme çabasına girer. Bursa valisi Ahmet Vefik Paşa'nın baskısıyla yörede bütün yörüklerin olduğu gibi Hardal yörükleri se yerleşik hayata geçerler. Böylece Savaştepe'de Hardal yörük köylerinden Karacalar, Kurudere, Kocabıyıklar, Deveören, Tütünlük mh., Ardıçlı köyleri kurulmuştur. Bu yıllarda Balıkesir ili (Karasi) Bursa'ya (Hüdavendigar) bağlı bir mutasarrıflıktı. Bursa valisi olan Ahmet Vefik Paşa göçerleri iskana zorlamış, hatta adı bu nedenle "Çadır Yırtan Paşa" olmuştur. Hardal Aşireti de Dikili-Bademli ile Savaştepe arasında kışlak-yaylak olarak göç ederken 1865 yılının yaz aylarında kesin olarak yerleşik hayata geçmiştir. Böylece; Savaştepe yöresinde Karacalar, Kurudere, Kocabıyıklar, Deveören, Muhtan, Tütünlük, Karakavak Hardal aşireti köyleri kurulmuştur. Ancak aşiretin bir kısmı Dikili-Bademli civarında kaldığından, onlar da oralarda köyler kurarak yerleşik hayata geçmişlerdir. Adları bilinen hardal aşireti köyleri; Elbedir, Hasanağa, Merdivenli, Çobanalanı, Bademli (bir kısmı), Hayıtlimanı (Denizköy

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Ceyhun Atuf Kansu ve Yunus Nadi Şiir ödülleri bulunan şair ve yazar (Emekli İlköğretim Müfettişi) S.Ahmet UYSAL, Gazeteci Yazar ve Karikatürist (emekli Deniz Astsubayı) Özgün UYSAL ve Sinema Oyuncusu Aktris Zeynep TOKUŞ'un aileleri de Karacalar Köyü'ndendir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Balıkesir il merkezine 40 km, Savaştepe ilçesine 6 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, ılıman Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri 2007 2000 709 1997 679

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur. sağlık evi mevcut olup, bir ebe görev yapmaktadır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, ılıman Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]