Kongurca, Savaştepe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kongurca
—  Mahalle  —
Balıkesir
Balıkesir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Balıkesir
İlçe Savaştepe
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2009)[1]
 - Toplam 87
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0266
İl plaka kodu
Posta kodu 10580
İnternet sitesi: [2]

Kongurca, Balıkesir ilinin Savaştepe ilçesine bağlı bir mahalledir. Mahalle İvrindi, Bergama ve Soma ilçeleri arasında kurulu Türkmendağı olarak adlandırılan dağın eteklerinde kurulu ormanlık bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kongurca mahallesi halkı Tahtacı Türkmenlerindendir. 1500'lü yıllardan sonra mahallenin kurulduğu tahmin edilmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy yöresel oyunlar açısından zengindir. Baydan Nazmiye, Çekirdeksiz Bağlarım, Demirciler, Karyolamın Demiri, Haydi Güzelim isimli kadın oyunları eskilerden beri düğünlerde oynanan oyunlarıdır. Köy tahtacı geleneklerini günümüze kadar taşıyabilmiştir. Alevi kökenli bir köy olduğundan, semah ve deyişler ayrı bir önemi vardır. Cirit oyunu halen oynanan oyunlardandır. Erkeklerin düğünlerde oynadıkları zeybek oyunları Ağır Hava, Soğuk Kuyu'dur. Mahallenin yöresel giyim tarzı, Tahtacı alevi Türkmenlerin geleneksel giyim tarzıdır. Yaşlı bayanlar hala eski kıyafetlerden giyebilmektedirler. Göynek, deyre, önlük ve dondan oluşan kıyafetler Türkmen izler taşıyan giyimlerdir.

Mahallenin yöresel kostümleri

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Balıkesir il merkezine 60 km, Savaştepe ilçesine 14 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, ılıman Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2009 87
2000 110
1997 96

2009 yılında açıklanan ADNS kayıtlarına göre mahalle nüfusu 87'dir. Bunlardan 38'i erkek, 49'u kadındır. Köy dışarı göç vermiştir. Almanya, Soma, Edremit ve Balıkesir göç ettikleri yerlerdir. Soma'da maden ocaklarında çalışan Kongurca köylüleri çoktur.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Her türlü tarım ekimi yapılabilir. 1990'lara kadar sebzecilikten ziyade tütün ekimi yaygın uğraş dalıydı.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olmayıp mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]