Eyerci, Savaştepe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Eğerci
—  Köy  —
Balıkesir
Balıkesir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Balıkesir
İlçe Savaştepe
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 224
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0266
İl plaka kodu
Posta kodu 10580
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Eğerci, Balıkesir ilinin Savaştepe ilçesine bağlı bir köydür. Batıda Minnetler ve İsadere, kuzeyde Karapınar, doğuda Beyköy, güneyde Akpınar ve Çiftlikdere ile çevrilidir. Köyün tek mahallesi İncirli'dir. İncirli köyün güneyinde olup Eğerci'ye göre daha alçaktadır.

Köye özgü yemeklerinden bazıları şunlardır: Keşkek, topalak aşı, qulak aşı, hamur aşı, borana

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Balıkesir iline 40 km, Savaştepe ilçesine 18 km uzaklıktadır. Savaştepe'nin en yüksek mevkilerinden birinde yer almaktadır. Hatta, rivayetlere göre, bu yükseklikten dolayı köydeki bütün dereler Eğerci'den başka yönlere doğru akmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

İklimi karasal iklimin tipik özelliklerini yansıtır. Kışlar sert geçmekte ve genelde her yıl kış mevsiminin belli periyotlarında yoğun kar yağışı gözlenmektedir. Kardan dolayı köyün yollarının kapanması çok sık görülen bir vakadır. Yaz ayları ise kurak geçmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 224
1997 218

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca mevsimlik sebze ve meyve üretimi yapılmaktadır. Bu üretim yazları bahçelerin şebeke suyuyla sulanmasıyla gerçekleştiği için sadece tüketime yöneliktir. Ticari bir getirisi yoktur fakat köy halkının organik sebze ve meyve yemesine imkân tanımaktadır. Ekonomik olarak herhangi bir cazibesi olmadığından dolayı yeni evlenen gençler köyü terketmekte ve Savaştepe ilçe merkezi, Soma, Kırkağaç ve Balıkesir gibi şehir merkezlerine taşınmaktadır. Bu göç dalgası neredeyse otuz yıldır devam etmektedir. Bu yüzden şu anki nüfus hem azalmaktadır hem de yaş ortalaması olarak yükselmektedir.


Tarım genel olarak buğday üretimine dayanmaktadır. Çavdar, arpa, yulaf ve fiğ gibi daha çok hayvan besiciliğine yönelik ürünler nispeten daha az yetişmektedir. Ayrıca yazlık denilen mısır, nohut, ayçiçeği (günebakan) yetiştirilmesi de yaygındır. Arazi engebeli ve sınırlı olduğu için tarım ticari getirisi olan bir ekonomik faaliyet değildir.


Tarımda geçerli olan ticari değerden yoksunluk hayvancılık için de geçerlidir. İnek, Koyun ve keçi yetiştiriciliği (verilen sıraya göre) yaygındır. Köyün ekonomisine katkı yapacak bir ekonomik faaliyetten söz edilemez.


Köyden dışarı (zeytin, pamuk, üzüm yetiştirilen Ege bölgesi) amele götürme faaliyetleri neredeyse köy kurulalıdan beri devam etmektedir. Bu açıdan köylünün dışarıyla irtibatı bu şekilde sağlanmıştır denebilir. Köyde kahvehane yoktur. Sosyal iletişim genelde köy odasında sağlanır fakat köy nüfusunun hayati derecede azalmasıyla bu türlü oturmalar da azalmıştır.


Köylünün ihtiyacını giderebileceği bir bakkal dükkânı da yoktur. Daha önceden iki tane bakkal varken 2000'li yılların başında iki bakkal da kapanmıştır. Köye arabayla Savaştepe'den gelen bakkallar (eski çerçilerin görevi) köylünün günlük ihtiyacını karşılamasına imkân tanımıştır.


Köyde birkaç hanede olan büyük fırınlarda her hane haftanın belli günlerinden fırın sahiplerinden izin alarak ekmek yaparlar. Yaz sonunda Savaştepe'de fabrikaya verilen buğdayın karşılığı un olarak alınır. Bu un fırınlarda ekmek haline getirilir. Son yıllarda arabalı bakkalların köye gelmesiyle hazır ekmek alımı da artmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak köyde yeterli derecede öğrenci olmadığından taşımalı eğitimle öğrenciler Mecidiye Köyü'nde eğitim görmektedir. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalttır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca köyde 21 yıllık bir cami bulunmaktadır. Köyün daha önce cami olarak kullanılan binasının alt katı imam lojmanı, üst katı ise cami odası (köy odası)olarak kullanılmaktadır. Köy odasında Ramazan aylarında köy halkından bir kişi her gün yemek verir. Bu yemeğe qonak denir. Aynı zamanda ADSL Internet hizmeti de köyde mevcuttur.


Köyde görev yapan cami imamlardan bazılarının adları:
Bedri Oturan (2006-2010)
Cengiz (Ramazan) Aygün
Şahabettin Gezer
Muhittin Solak
İbrahim


Köyde görev yapan öğretmenler: (Köyün okulu yeterli sayıda öğrenciye ulaşılamadığı için kapalı durumdadır. Öğrenciler taşımalı sistemle Mecidiye Köyünde eğitim görmektedir.)
Fikret
Fahri Kaynak
Abdullah

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]