Karacaören, Boztepe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 39°08′N, 34°10′E

Karacaören Kasabası
—  Belde  —
Kırşehir İli Siyasi Haritası
Kırşehir İli Siyasi Haritası
Koordinatlar: 39°08′K 34°10′D / 39.133°K 34.167°D / 39.133; 34.167
Ülke Türkiye
İl Kırşehir
İlçe Boztepe
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Yönetim
 - Belediye başkanı Mehmet Öztürk
Rakım 985 m (3.232 ft)
Nüfus
 - Toplam 1.107
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 386
İl plaka kodu
Posta kodu 40
İnternet sitesi: http://www.karacaoren40.com

Karacaören, Kırşehir ilinin Boztepe ilçesine bağlı bir belde.

Kasabamız Karacaören'in kuruluşunun 16. yüzyılda olduğu tahmin edilmektedir. Yıllar boyunca sırtını Kervansaray dağlarına dayayan, yüzünü Seyfe ovasına ve gölüne dönen bir coğrafya üzerine kurulu Karacaören, ilimiz Kırşehir'e 15, ilçemiz Boztepe'ye 2 kilometre mesafededir.

Karacaören'in kuruluşu yüzyıllar öncesine dayanır. Karacaören halkı, zaman içerisinde çeşitli yerlerden gelerek kasabanın oluşmasını sağlamışlardır. Kasabamız halkından, Arıöz, Koçak, Coşkun, Derinyol ve Güler ailelerinin, Yalak isimli bir mevkiden coğrafi koşulların kötü olması ve bu mevkide bulunan bataklıkların sağlık sorunlarına yol açması nedeniyle göç ettikleri ve Karacaören'e yerleştikleri bilinmektedir. Bu ailelerin ortak isimleri ise Hamzalar olarak bilinirmiş.

Altunkaya ve Çelebi aileleri Çimeli bölgesinden - Kürt kabilesi, Baran aileleri ve Mehmet Çavuşlar Horla'dan - Balcı ailesi Hacıbektaş-Mikail mevkiinden - Deniz ailesi Yerköy İğerci'den - Yörükler Tokat Zile Hacılar köyünden, Hamitler Yerköy Karahandere'den - Gökşen Ailesi Mucur Budak'tan - Özmen Ailesi Erzurum civarlarından - yüzyıllar önce kasabamıza göç etmişler ve yerleşmişlerdir. İmamosolar olarak da bilinen İlhan ailesi; Mucur'un Çanakçı köyünde yaşayan üç kardeşten biri olan İmam Yusuf'un Karacaören'e gelmesi ile kasabamıza yerleşmişlerdir. İmam Yusuf'un diğer kardeşlerinin nereye yerleştiği ise bilinmemektedir.

Karacaören isminin nereden geldiği konusunda Yar. Doç. Ahmet GÜNDÜZ'e ait "Türkmen Yurdu Kırşehir " isimli kitapta, Türk boylarının, Roma Bizans ve diğer eski kavimlerden kalma köy ve şehir yıkıntıları harabeleri civarına gelip yerleştiklerinde, bu harabelere viran veya ören adını verdikleri ve toprağın rengine çevrenin şartlarına göre buna (ak, kızıl, kara) sıfatını ekleyerek Karacaören Karacaviran Akören, Kızılcaören köy isimleri koydukları belirtilmişidir.

Kırşehir'e ait diğer eski belge ve kaynaklarda da Karaağaç ismi geçmektedir ve büyük ihtimalle burası olduğu düşünülmektedir. Karaağaç, kurulduğundan beri ören yerleri olarak bilindiği için buraya Karacaören de denilmiş ve daha sonra sadece Karacaören olarak anılmıştır.

Karacaören Belediyesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Karacaören, belediyesi olan bir kasabadır ve Boztepe ilçesine bağlı tek belediyeliktir. Belediye Başkanı Mehmet Öztürk'dür. Daha önce okulumuzda öğretmenlik de yapan Mehmet Öztürk, şimdi de belediye başkanı olarak kasabamıza hizmet vermektedir. Belediye personeli ise genel olarak kasabamızın halkından oluşmaktadır. Kasabamız üç adet mahalle vardır. Bahçelievler Mahallesi Muhtarı Kadir Eroğlu, Pınarbaşı Mahallesi Muhtarı Arif Dağdelen ve Yeşilyurt Mahallesi Muhtarı ise Yaşar Öztürk'dür. Kasabamızda 2 adet okul, 1 adet sağlık ocağı ve lojmanı, iki adet camii, kahvehaneler ve bakkallar da mevcuttur.

Coğrafya ve iklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıcaklık[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırşehir'de yıllık ısı ortalaması 11 derece civarındadır. Ovalık alanlar ıle dağlık alanlardaki sıcaklık 34 derece (1950) ile 39,4 derece (1954)'dir.

Yağışlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırşehir Metorolojı Müdürlüğü'nün 1929 yılından, 1970 yılı sonuna kadar yaptığı gözlemlerinden elde ettiği verilere göre, Yağışlar genellikle kış ve bahar mevsımındedüsüyor. Yaz mevsiminde hemen hemen hıç yağış olmaz. İlde genel yağış ortalaması 378,7 mm'dir. Bu yağış Kaman'da artarken Çiçekdağ'ında Kırşehir'de en az yağış 202.3 mm ıle 1932 yılında,en çok yağış 483.9 mm ile 1966 yılında olmustur.24 saat içinde en fazla yağış ise Hazıran ayında 65.9 mm ile düşmüştür.Yağışlı günlerin sayısı ise 37 ile 113 gün arasında degişmektedır.Bu arada 1930 yılında birgün karla örtülü geçerken,1949 yılında 74 gün karla örtülü geçmiştir.

Kırşehir yöresi Orta Anadolu Masifi (İlk kütle) bir parçasıdır. Kızılırmak yayı içerisinde yer alan Kırşehir Masifi doğusundadır. Bu havza yeryüzü şekillerini ve iklimi etkilemektedir.

Bölgenin doğal yapısının oluşumunda Üçüncü Zaman özelliklerine rastlanır. Asıl görünümünü Alp kıvrışımları sırasında kazanmıştır. Yöre incelendiğinde dört ayrı oluşum ve değişik dönem yer yapısı görülür. Kuzeybatı-güneydoğu yönünde uzanan fay boyunca yeni alivüyonlar bu çizginin doğusunda geniş bir alanda (Seyfe Gölü çöküntü alanı), başkalaşım dîzilerinden, billurlu sistler, batısında mermerleşmiş kireç taşı, bir parça da dolemitler yer alır. Diğer yerlerde ise üçüncü zamanın, ikinci yarısına değin neoyen neojen göl tortuları ile kaplıdır.

Orta Anadolu billurlu kütlelerinin başkalaşım dizi yönleri yörelere, göre değişir. Bu yöre Kırşehir - Kaman dolayında, kuzeybatı - güneydoğu doğrultusundadır. Kırşehir yakınlarında Kervansaray Dağları'nın mermerleri güneydoğu lütesyon katmanları üzerine sürüklenmiştir.

Kirşehirdeki fay hatları ve çevreleri, depremlerin çok olduğu tektonik çukurlar ve kırıklar dizisi içinde, öbür bölümleri ikinci ve üçüncü deprem kuşağı içindedir.

Genellikle 900-1200 metre yüksekliğinde yaylalardan oluşur. Kışehir Platosu birkaç dağ kütlesiyle engebellenmiş ve akarsu vadileriyle yarılmış dalgalı bir düzlüktür. Yaylalardan kuzeyde öz adı verilen kuzeyde Deliceırmak'a ve güneyde Kızılırmak'a ulaşan küçük akarsular geçer. Bu akarsulardan çok azı deniz yüzeyinden 1110 meter yükseklikte olan Seyfe Göl çukuruna akar.

İlde 1500 metreyi aşan dağlann sayısı oldukça azdır. İl topraklannın yüzde 64,5'i plato ve yüzde 17,2'si dağlık alan durumundadır. Ovalar il topraklarının yüzde 18,3'ünü, vadiler de yüzde 10'unu kaplar. Kırşehir Ovası, Kızılırmak akarsuyunun İç Anadolu da oluşturduğu kavisin içinde bulunan Yozgat Platosu üzerinde yer alır. Kırşehir'de hemen hemen yeryüzü şekillerinden tümüne rastlanmaktadır. Orta Anadolu Platosu üzerinde yeraldığından, dağlar zaman zaman aşınmayla düzleşerek plato görünümü almıştır. Ovaların yükseltisi ise 400 - 900 metre yüksekliktedir.

Kervansaray Dağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Seyfe Gölü çöküntü alanı ile Kırşehir kenti arasında bulunan bu dağlar, kuzeybatıdan güneydoğuya doğru uzanarak Mucur İlçesi'ne sokulur. Mucur yakınlarında, aynı yönde uzanan platolar üzerinde belirginliği aıalan dağlar, ilçenin kuzey doğusunda yeniden yükselir. Nevşehir kuzeyindeki Kızıldağ ile birleşir. Kervansaray Dağları'nın en yüksek noktası şehrin kuzeydoğusunda kalan bölümüdür ve 1679 metredir. Aynı sıranın öbür önemli dorukları ise Amıutlu, Köpekli, Kırlangıç ve Kızıldağ'dır. Bu dağlar, bitki örtüsünden yoksundur. Akarsuların açtığı derin vadilerle parçalanmıştır. Şiddetli aşınma sonucu yer yer düzleştiği için de platolara dönüşmüştür.

Seyfe Gölü[değiştir | kaynağı değiştir]

Karacaören Kasabasının yaklaşık 5 kilometre doğusunda bulunan sığ Seyfe Gölü, 15 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Denizden 1080 metre yükseklikte olan gölün bulunduğu Seyfe Ovası'nın tamamı 152.200 hektardır. Bunun 1550 hektarı göl, 9700 hektarı geçici bataklık, geriye kalanı ise tarım alanıdır. Gölün derinliği, içeriye doğru 200 metre ilerledikçe 4 - 5 metreyi bulmaktadır. En derin yeri 10 -12 metre arasındadır. Yazın suyu iyice azalan Seyfe Gölü'nün kış aylannda bol yağış nedeniyle kabardığı ve etrafının bataklığa dönüştüğü görülür. Kapalı Havza olduğu için suyu, durdukça tuzlanır. Bu nedenle toprak çoraklaşır. Tuzlu suya sahip olması nedeniyle Tekel İşletmesi tarafından tuz işletmeleri açılmıştır. Seyfe Gölü, dünyada nesilleri azalan Flamingo kuşlarının konakladığı bir yerdir. 600 binden fazla çeşitli türden kuşların bulunduğu bu alan Milli Park alanı haline getiriliyor. Av mevsiminde avcılar tarafından vurulan bu kuşların nesillerinin azalmaması için önlemler alınıyor. 50 kuş türünün kuluçkaya yattığı, 182 kuş türünün barındığı "Kuş Cenneti" ne yaklaşık 25 kuş türü de göç sırasında uğramaktadır. Mucur'a 20 kilometre olan tektonik göl niteliğindeki Seyfe Gölü nün batısında Seyfe ve Gümüşkümbet, doğusunda Kızıldağ ve Karaarkaç, kuzeyinde Malya DÜÇ, güneyinde Yazıkınık ve Budak Köyleri bulunmaktadır. 1971 yılında İran'ın Ramsar kentinde imzalanan ve “Su Kuşları Yaşam Ortamı Olarak Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Hakkında Sözleşme” olarak da bilinen Ramsar Sözleşmesi'nin onaylanması Türk Hükümeti tarafından uygun görülerek 30.12.1993 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Aralık 2006 tarihinde seyfe gölü kurumuştur. Gölün kuruması ile baraber su kuşlarının nesli tükenmiştir. Seyfe Gölü'nün eski haline getirilebilmesi için DSİ'nin bir takım çalışmaları bulunmaktadır.

Karacaören Sözlüğü[değiştir | kaynağı değiştir]

Karacaören Türkçe
aboo şaşma, hayret
abooo bir çeşit hayret ifadesi.
acer yeni
açık pazar pazartesi
ağdilmit bir çeşit üzüm
ağnamak küllükde eşeğin yuvarlanması
alahçık bağ evi
arıstak tavan
avulanmak acılanmak, zehirlenmek
ayakyolu tuvalet
aze organ
badalak birinin başını seri şekilde tokatlamak
baldırcan patlıcan
başangı yaramaz
başına çökmek Tecavüz etmek
bıldır geçen yıl
bilezik sapın saman olma şeklinin son hali
bocca küçük testi
büvelek bir çeşit büyükbaş hayvan haşaratı
camadan yelek
Canevi Göğüs kafesi
Cayırtı kuru gürültü
ceç tınazın savrulmasıyla samandan ayrılmış tahıl yığını
cıncık züccaciye
cırnak tırnakla çizmek, tırmalamak
Cızılı bir çeşit aşık oyunu
cümaacesi perşembe
cücük civciv
Çelan Duvar üstlerine veya damların kenarlarına konulan ottan siperlik
çerliyesice midenin safra yapması, sindirim sisteminin bozulması, dilin dişin kitlenmesi gibi. sanırım.
çerçi köylerde hayvanlarla satiş yapan
çerik 6 çerik bir kile
çinik bir tenekenin yarısı, 4 çinik bir kile
Çir Kurutulmuş kayısı
Çirleme Kayısı yağlaması
çömçe uzun saplı büyük takta kaşık
çörten çatı oluğu
dadanmak alışmak
dandik ters, aksi
dene tane
Dıranı Uzun sert üzüm
direniyo inatlaşıyor
dirliksiz geçimsiz
divlek bir cins lezzetli kavun
dölek dur düzgün dur, uslu dur
dulda kuytu yer
dünyalık sahur vakti
düve genç inek
elekçi çingene
ellaam sanırım
emmi amca
Enek Anamal, sermaye
enemek işaret vurmak, damgalamak
Essahtan gerçekten
fışkı kuru hayvan fisliği
firek domates
firik olgunlaşmak üzere olan buğday
ganare doyumsuz
Garaandere beyaz üzüm
Gizir köy bekçisi
goolaşmak dedi kodu yapmak
guşane tencere türü
güdük kısa
güre aşırı cinsel arzulu, uyanmış dişi hayvan
hapesleyin aniden, habersiz
harman Taneli sapın tarladan gelmiş hali
haşeri, haşarı geçimsiz, kavgacı
hatıl hayvan yemliği ; hayvanların ahırda yem yediği yer
havt üzüm çiğnemeye ve şire çıkarmaya mahsus bir tür havuz
hazlanmadım hoşlanmadım, beğenmedim
hereni küçük kazan
horanta ev halkı, aile
horata şaka
ıcıcık azıcık
Ifırcık karanlık Alacakaranlık
ığranmak 1. sallanmak (depremde binanın sallanması gibi)


2. rahattan kilo almak (kilolunun yalpa yaparak hareket etmesi yerin ığranasına benzetilir)

ıpılıyo çok süratlı koşmak
ıskarpin ayakkabı
ilahne lahana
imbal öküzlere dürtülen çivili sopa
karalleme tahmini
Kerme Kasnakta biçimlendirilerek kurutulan hayvan gübresinden yapılmış yakıt
kesmik elenen ceçin elekte kalan kısmı (çok az tahıl + iri saman + iri yabancı ot sapları)
keşşik sıra, nöbet
ketme bahar gelince ağıldan kazılan tezek
kitli pazar pazar
Kolaçan gözetleme
Körduman Sis
kuluç kırmak sırt çiğnemek
küllemece kül atmak suretiyle şakalaşmak
küllük gübre ve yakıt artıklarının döküldüğü yer
kümbül patates
maçkalı hastalıklı
malama taneli sapın düvenle dövülme boyutunun 1.hali
marat azarlama
Marimse Meğer
masimemek önemsememek
mezmele yarım bırakılan iş
Nevri dönmek sersemlemek
neyitmiş ne yapmış
nörüyon ne yapıyorsun
okuntu düğün nişan törenlerine çağrı
ossun olsun
örselemek eziyet etmek
pece pencere
peşkir havlu
Pınara Baca
seklem tahıl dolu çuval
seme aptal
sızgıt kuşbaşı şeklinde kavrulmuş et
soghranmak mırıldanmak, söylenmek
sohu bulgur dövelen ortası oyuk taş
sufa kiler
sumsuk yumruk
şakalak güzel, şimşir
şaplak tokat
Şiraze ayar
talaz küçük hortum
tembah tembih
tezikmek hedefsiz deli gibi koşmak
tınaz taneli samanın son hali
tök, çik, opban, mirre koyun veya koç aşık kemiğinin muhtelif yüzeyleri
tuturuk ateş yakmak için kullanılan kuru ot
urup ölçü birimi... 1,250 gram olduğu sanılıyor
Usulca yavaşca
uşak çocuk
vanılamak acı içinde bağırmak
yanaradan git böbrek ağrısından git
Yanaz inatçı
Yapma Duvara yapıştırılarak kurutulan hayvan gübresinden yakacak
yel girmek kas spazmı geçirmek, kramp girmek
yırık yırtık
yiini hafif
Zelve Öküzleri kağnıya koşmak için ağaçtan yapılmış boyunduruk altı düzenek
Zeralam kötü iş yapan, yaramaz
zıllımak oyun bozanlık etmek
zırık erkek eşek
zırlamak ağlayarak gürültü yapmak
zırnık hiçbir şey
zikke hayvanların bağlandığı demir kazık