Karaağaç, Bulancak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Karaağaç
—  Köy  —
Giresun
Giresun
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Bulancak
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 527
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0454
İl plaka kodu
Posta kodu 28300
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Karaağaç, Giresun ilinin Bulancak ilçesine bağlı bir köydür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Karaağaç Köyü, 93 Harbi olarak bilinen (Rumi 1293) Miladi 1877-1878 yıllarında gerçekleşen Osmanlı-Rus harbinden dolayı Rusların kontrolüne geçen Batum'dan göçmek zorunda kalan Gürcülerle yerleşik Türklerden oluşur. Kültür bakımından bu iki kesim birbirinden etkilenmiş, kız alıp vermişlerdir. Gürcüler ve Türkler arasında ekonomik rekabet dışında herhangi bir rekabet söz konusu değildir. Gürcülerin üstünlüğü köyde 1877 yılından beri söz konusudur..

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Giresun iline 46 km, Bulancak ilçesine 31 km uzaklıktadır. Çevresinde stabilize yollarla bağlandığı Cindi Köyü, Elmalı Köyü, Kayabaşı Köyü ve Paşakonağı yaylası bulunmaktadır. Köy doğal güzelliklere sahiptir. çok güzel piknik alanları vardır

Köyün rakımı 800 metredir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 527
2000 551
1997 533

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yaylacılık yapılmaktadır. İlkbahar mevsiminde Atalan, Berçin ve Karagöl yaylalarına çıkılır.Sonbaharda Çaman Büyükyaylım, Bük ve Hasanyatağı adıyla bilinen güzleklere inilir. Kış yaklaşınca köye inilir. Köyde arıcılık da yapılmaktadır. Ormangülü ve kestaneden oluşan Bük Balı meşhurdur.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. 1950 yılından sonra, üst üste muhtar seçilen ve namı herkes tarafından bilinen velioğullarından ABDULLAH ŞİMŞEK in muhtarlık dönemi hala hafızalarda tazeliğini yitirmeden devam etmektedir. 1990'dan sonra her yerde ve yönde değişiklikler olmuş ve sonradan köy muhtarları dört dönemdir Bikesoğullarından seçilmiştir. Hasan BULUT köyde Humeyni labalıyla tanınan köyün ekonomik yaşamında devrim yapmış bir muhtardır. Muhtarlığı döneminde hiçbir kesime ayrıcalıklı davranmamış, tam bir lider olmuştur.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2014 - Nigo Mehmet
2008 - ŞENEL KIRDEMİR
2004 - Ahmet (Mennan) BULUT
1998 - Ahmet (Mennan) BULUT
1999 - YUSUF ARTUL
1994 - Hasan BULUT
1989 - Hasan BULUT

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur

Köye ulaşımı sağlayan yol asfaltdır köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]