Hacet, Bulancak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hacet
—  Köy  —
Giresun
Giresun
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Bulancak
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 140
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0454
İl plaka kodu
Posta kodu 28300
İnternet sitesi: [2]

Hacet, Giresun ilinin Bulancak ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ahalisini 1877-78 Osmanlı-Rus (93 Harbi) savaşlarından sonra Batum'un Osmanlı topraklarından çıkmasından sonra Türkiyeye göçen Türk halkı oluşturmaktadır. Köye gelen sülaleler ise günümüzde Tatlı, Beyaz, Çelik, Şahin, Koç ve Köroğlu soy isimlerini taşımaktadır. Bu sülalelerden Batumdan gelen ilk kişiler 1855 ila 1877 arasında doğmuşlardır. Nüfus kayıtlarında ise bu kişilerin doğum yerlerinde Batum yazmaktadır. Batumun Thilinari kazasından geldikleri bilinmektedir. Batumdan geldiklerinden dolayı köyün ahalisine 'Gürcü' denilmektedir. Osmanlı arşivlerinde ve Tahrir defterlerinde ise Hacet köyü TÜRK köyü olarak geçmektedir. şu an köyde Gürcü dilini bilen 45 yaş altı insan yoktur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve görenekleri Türk kültüründe olduğu gibidir, yemekleri ise Batumdan geldikleri için Gürcü Yemekleri olarak bilinen Pallobye (fasulye Pancar), Papara (mısır unu yağlaşı)ve Mamaktu ( taneli fasulye bir nevi pilaki gibi) gibi yemekler vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Giresun iline 26 km, Bulancak ilçesine 13 km uzaklıktadır.

Köyün Kuzeyinde Erdoğan Köyü, Güneyinde Bostanlı ve İcilli Köyleri, Doğusunda Karacaresul Köyü, Batısında Kayhan ve Ahmetli köyleri bulunur. Köy ulaşım bakımından İşlek bir güzergah üzerindedir. Bektaş Yayla yolu üzerinde olup ulaşım imkanı olarak rahatlıkla sağlanabilir. Ayrıca köy yolu asfalttır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 140
1997 165

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi Fındık tarımına dayalıdır. Ürünün iyi olduğu zamanlarda yaklaşık 250 Ton Fındık tarımı yapılır. Kivi Tarımı gittikçe artmaktadır. Ayrıca köy halkı kendi ihtiyacı kadar fasulye, mısır ve pancar yetiştirmektedir. hayvancılık ise nadiren yapılan bir yapıdadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]