Siyah gergedan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kara gergedan sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Siyah gergedan
Korunma durumu: Kritik (CR)
Ngorongoro Spitzmaulnashorn edit1.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Perisodactyla
Familya: Rhinocerotidae
Cins: '''Diceros'''
Tür: D. bicornis
Binominal adı
Diceros bicornis
Linnaeus, 1758
Leefgebied zwarte neushoorn.JPG

Siyah gergedan (Diceros bicornis), Perissodactyla takımından, Kenya, Tanzanya, Kamerun, Güney Afrika, Namibya ve Zimbabve'de yaşayan bir hayvandır. Aslında bu hayvan siyah değil, grimsi kahverengi gibi bir rengi vardır.

Siyah gergedan yakın akrabası Beyaz gergedan (Ceratotherium simum) ile sıklıkla karıştırlır. Bu iki hayvan arsındaki en belirgin fark renkleri değil boyut ve dudak yapısıdır. Beyaz gergedan, siyah gergedandan daha büyük olup, beyaz gergedanın dudağı düz,Siyah gergedanınki ise üçgen şeklindedir.

Siyah gergedan kendini iri ve değerli boynuzları sayesinde çok iyi korur. Ama neslini tehlikeye atan da bu boynuzlarıdır. Yemenli şeyhler için bu boynuzlar bıçak sapı olarak kullanılır. Çin tıbbında öğütülmüş gergedan boynuzunun her hastalığa iyi geldiği söylense de aslında hiçbir etkisi yoktur. Siyah gergedan bu boynuzları, yüksek hızı ve iri cüssesi sayesinde Afrika'nın beş büyüklerinden beşincisidir.

Dünya Korunma Birliği (IUCN) tarafından hazırlanan kırmızı listede, siyah gergedan, nesli kritk tehlikede olarak sınıflandırlmıştır.

Dünyada sadece 3600 siyah gergedan kalmıştır.