İçeriğe atla

Kapılar Kitabı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dördüncü saat, IV. Ramses'in Mezarı (KV2)

Kapılar Kitabı, Antik Mısır medeniyetinden günümüze ulaşmayı başarmış, yeraltı dünyasını konu edinen bir kitaptır. Kitap ilk olarak 18. Hanedan'ın son dönemlerinde (yaklaşık MÖ 1300) çalkantılı Amarna Dönemi sonrası tarihsel kayıtlara geçmiştir.

Kapılar Kitabı, Amduat Kitabı ile benzerlikler göstermektedir. Örneğin her iki kitap da, güneş tanrısı Re'nin yeraltı dünyasına yaptığı gece seyahatinden bahseder. Amduat Kitabı'na kıyasen daha basit hazırlanmış olan Kapılar Kitabı, nispeten daha az tanrı ve demon barındırmaktadır.

Aynı Amduat Kitabı'nda olduğu gibi Kapılar Kitabı'nda da yeraltı dünyası 12 saate ayrılmıştır. Bu saatler kitaba adını veren kapılar ile birbirinden ayrılmaktadırlar. Buna göre yeraltı dünyasında seyahatini sürdüren Re'nin çeşitli engeller ile mücadele etmesi gerekmektedir. Amduat Kitabı'ndan farklı olarak Kapılar Kitabı'nda 5. Saat Osiris'in ölüler mahkemesine ayrılmıştır.

Arkeolojik buluntular

[değiştir | kaynağı değiştir]

Kapılar Kitabı ilk olarak 18. Hanedan'ın son Firavunu olan Horemheb'in zengin bir biçimde süslenen mezarı KV57'de tasvir edilmiştir. 19. Hanedan'dan itibaren kral mezarı süslemelerinde kullanılan bir standart haline gelen Kapılar Kitabı, 20. Hanedan döneminde artık yavaşça önemini yitirmiştir. Bunun dışında Üçüncü Ara Dönem'e ait bazı varlıklı kişilere ait özel mezarların da Kapılar Kitabı tasvirleri ile süslendiği görülmektedir.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  • Erik Hornung: Die Unterweltsbücher der Ägypter. Artemis-Verlag, Zürich/ München 1992, ISBN 3-7608-1061-6, S. 195–308.
  • Erik Hornung: Das Buch von den Pforten des Jenseits: nach den Versionen des Neuen Reiches. 2 Bände (= Ægyptiaca Helvetica. [AH] Band 7–8). Editions de Belles-Lettres, Genf 1979/ 1984.
  • Erik Hornung: The Egyptian Book of Gates. Translated into English by Erik Hornung in collaboration with Theodor Abt. Daimon, Zürich 2014, ISBN 978-3-9523880-5-1.
  • Hans Bonnet: Pfortenbuch. In: Reallexikon der ägyptischen Religionsgeschichte. 3. unveränderte Auflage, Nikol, Berlin 2000, ISBN 3-937872-08-6.