İçeriğe atla

Horemheb'in mezarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mezar girişi, 1908

Horemheb'in mezarı, Mısır'da Krallar Vadisi'nde bulunan KV57 numaralı bir antik kaya mezarıdır. Yapı'nın 18. Hanedan'ın son hükümdarı olan Horemheb için hazırlandığı bilinmektedir. Günümüze gayet iyi bir biçimde ulaşmayı başaran yapı, bulundurduğu süslemeler nedeniyle Krallar Vadisi'ndeki en önemli mezarlardan biridir.

Keşif[değiştir | kaynağı değiştir]

Mezarın keşfi Amerikalı milyoner Theodore M. Davis için Mısır'da arkeolojik kazılar yürüten ve birçok antik kaya mezarını da keşfeden mısırbilimci Edward Russell Ayrton tarafından 22 Şubat 1908 yılında gerçekleşmiştir. Aynı yıl mezarda arkeolojik kazılar yürüten Ayrton, bu arkeolojik kazılar hakkında yayın yapmayı planladıysa da, onun kazılarına dair herhangi bir kitap yayınlanmamıştır.

Theodore M. Davis tarafından 1912 yılında yayınlanan harita ve planlardan sonra[1] 1923 yılında yapı Harry Burton tarafından fotoğraflanmış ve Metropolitan Museum of Art adına yayınlamıştır. Yapıya ait önemli bir monografi ve dekorasyonların ilk renkli baskısı ise 1971 yılında Alman mısırbilimci Erik Hornung tarafından gerçekleştirilmiştir.[2]

Önemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Horemheb'in Mezarı'nın duvarları çeşitli renkli rölyefler ile süslenmişlerdir. Antik Mısır medeniyetinin yeraltı dünyası kitaplarından birisi olan Kapılar Kitabı, burada ilk kez bir firavunun mezarını süslemektedir.

Yapının izometrik planı

Öte yandan sebebi bilinmeyen bir şekilde durdurulan ve dolayısıyla da tamamlanamayan mezar süslemeleri sayesinde, burada çalışan işçilerin ne gibi yöntemler kullandığı, hangi çalışma aşamalarını takip ettikleri net bir şekilde anlaşılabilmektedir. Buna göre duvarları oymak için sivri uçlu keskiler kullanılmış ve bu aşama bittikten sonra duvar zemini düz hale gelecek şekilde ponza taşları ile ovulmuştur. Daha sonra kırmızı bir taslak hazırlanmış ve hazırlanan bu taslak içerisine ilk olarak figürler, daha sonra hiyeroglifler işlenmiştir. Kırmızı renk ile hazırlanan figürlerin dış çizgileri, daha sonra siyah renkli çizgiler ile son hallerine getirilmiştir. Kullanılan siyah renk ile bazı figürlerin küçültüldüğü ve bazılarının büyütüldüğü gibi değişiklikler gözlemlendiğinden, bu ikinci çizimi muhtemelen tecrübeli bir ustanın yaptığı söylenebilir. Bu işlem sonrası her figür taştan dışarı taşacak şekilde yontulmuş ve boyanmıştır.[3]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Literatür[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Theodore M. Davis: The Tombs of Harmhabi and Touatânkhamanou. Duckworth Publishing, London 2001.
  • Erik Hornung, Frank Teichmann: Das Grab des Haremhab im Tal der Könige. Francke, Bern 1971.
  • Nicholas Reeves, Richard H. Wilkinson: Das Tal der Könige. Geheimnisvolles Totenreich der Pharaonen. Econ, München 1997, S. 130–133.
  • Alberto Siliotti: Tal der Könige: die berühmtesten Nekropolen der Welt. Müller, Köln 2001, S. 46–49.
  • Kent R. Weeks, Araldo de Luca: Im Tal der Könige – Von Grabkunst und Totenkult der ägyptischen Herrscher. Weltbild, Augsburg 2001, S. 176–189.
  • Reeves, N & Wilkinson, R.H. The Complete Valley of the Kings, 1996, Thames and Hudson, London.
  • Siliotti, A. Guide to the Valley of the Kings and to the Theban Necropolises and Temples, 1996, A.A. Gaddis, Cairo.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Theodore M. Davis, G Maspero, Georges Daressy, Lancelot Crane: The tombs of Harmhabi and Touatânkhamanou (= Excavations in the tombs of the kings. ; Theodore M. Davis' excavations: Bibân el Molûk.). Constable, London 1912.
  2. ^ Erik Hornung, Frank Teichmann: Das Grab des Haremhab im Tal der Könige. Francke, Bern 1971.
  3. ^ Erik Hornung, Frank Teichmann: Das Grab des Haremhab im Tal der Könige. Francke, (Bern 1971) 32-38.