Kanguru sıçanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kanguru sıçanı
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Takım: Rodentia (Kemiriciler)
Familya: Heteromyidae
Alt familya: Dipodomyinae
Cins: Dipodomys
Gray, 1841
Türler

Metne bakınız.

Kanguru sıçanı, Heteromyidae familyasından Dipodomys cinsine ait anavatanı Kuzey Amerika olan küçük bir kemirgendir. İki ayak üzerinde kanguru gibi sıçramalarından dolayı bu isim verilmiştir.

Bu cinse ait 19 tür tespit edilmiştir.

Boyları 10–20 cm arasındadır ve boylarına eşit yahut daha uzun kuyrukları vardır. Ağırlıkları 35 ila 180 gram arasında değişir. En belirgin özellikleri çok uzun arka ayaklarının olmasıdır. Afrika ve Asya çöllerinde yaşayan Arap tavşanığillerden jerboa ve Avustralya kırlarında yaşayan sıçrayan fareler gibi gelişmiş arka ayakları vardır ve kendilerini çölün kavurucu sıcaklarından koruyan derin deliklerde yaşarlar. Karbonhidratlardan yoksun bir beslenme biçimine zorlanmadıkları takdirde hiçbir şekilde su kaybetmezler.[1] Oldukça gelişmiş suyu etkin kullanan bir metabolizmaları (Böbrekleri suyu tutma ve tuzu ayrıştırmada insanlarınkinden en az 4 kat daha etkindir) vardır ve Oksidatif fosforilasyon adı verilen metabolik işlemle su üretirler. Bu adaptasyonlar onları zorlu koşullar altında yaşamaya hazırlamıştır. Jerboa ve sıçrayan fare ile pek çok özellikleri paylaşmalarına rağmen bu üç grup birbirleri ile akraba değildir. Benzerlikleri yakınsak evrim yüzündendir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Krutch, Joseph (1955). "the mouse that never drinks". The Voice of the Desert, a Naturalist's Interpretation. New York: William Morrow & Co. ISBN 0688077153.