Kamelya’nın Ölümü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Kamelya'nın Ölümü, Ebüssüreyya Sami’nin yazmış olduğu on adet Amanvermez Avni macerasının ikincisidir. İlk olarak 1913 yılında basılmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Gece hayatının önde gelen ve gözde isimlerinden Kamelya; annesi, hizmetçisi ve köpeğiyle beraber konağında ölü bulunur. Çok sayıda aşığı olan ve lüks bir hayat yaşamakta olan Kamelya’nın evinde işlenen cinayetlerle ilgili olarak Amanvermez Avni görevlendirilir. Olay yerine gelen Avni, bir arbededen sonra öldürülmüş olduğu anlaşılan Kamelya’nın avucunda sımsıkı şekilde bir kâğıt parçası tuttuğunu ve onu katiline vermeden öldüğünü görür. Cesedin elinden aldığı kâğıt parçası eski ve yıpranmış bir fotoğraftır. Avni ve yardımcısı Arif fotoğraftaki kişiyi aramaya başlarlar.

Değerlendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Amanvermez Avni’nin bu macerasında hafiyenin eski ve yıpranmış bir fotoğraf sayesinde bir cinayeti çözüşüne şahit oluruz. Katili ararken kullandığı kendine has yollar, esnaftan ve halktan bilgi almaya çalışırken kullandığı yöntemler Avni’nin halkı çok iyi tanıyan bir yapısı olduğunu okuyucuya göstermektedir. Amanvermez Avninin hikâyelerdeki en belirgin vasfı kılıktan kılığa girmesidir.Bu hikâyesinde kimi zaman bir falcı kimi zaman bir kabadayının haraç toplayan adamı kimi zaman Sakız Adalı bir Ermeni kimi zaman gümrük memuru olarak karşımıza çıkıyor.