Yanmış Adam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Yanmış Adam, Ebüssüreyya Sami’nin yazmış olduğu on adet Amanvermez Avni macerasının ilkidir. İlk olarak 1913 yılında basılmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul’da Kumkapı sahillerine bir ceset vurur ve çevrede bulunanlar tarafından polise haber verilir. Kimliği belirlenemeyecek derecede yanmış bir ceset bulunması üzerine olay ile ilgili olarak Amanvermez Avni ve yardımcısı Arif görevlendirilir. Avni ve Arif cesedin üzerinde buldukları çuval ipliklerinden hareketle olası katilleri bulabilmek için fırıncı kılığında büyükçe bir fırında işe girerler. Ancak fırında çalışırken kaza sonucu odun kütüklerinin altında kalırlar ve ölme tehlikesi atlatırlar. Olaydan kurtulan kahramanlarımız bir kaza mı geçirdiklerini yoksa planlı bir şekilde suikast tehlikesi mi atlattıklarını anlayamadan ipucu bulamazlar. Ancak birkaç gün sonra gelen bir genç günlerdir Büyükada’daki akrabasından haber alamadığını söyleyerek yeni ipuçları sağlayacaktır.

Değerlendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Polisiye romanlar kapsamında referans alınacak kadar klasik hale gelmiş olan Sherlock Holmes hikâyeleriyle Amanvermez Avni’nin bu macerası arasında da kimi benzerlikler vardır. Avni’ye başvurarak olayı araştırmasını isteyen genç, Resident Patient (Yatılı Hasta) macerasında Sherlock Holmes’e başvurduktan sonra ondan gerçekleri gizleyen esrarengiz adama benzemektedir. Ayrıca Avni’nin vapurda genç tarafından kolaylıkla denize atılması da Avni’nin herhangi bir kahraman gibi yenilmez özelliklere sahip olmayan sıradan bir insan olduğunu hatırlatan ve okuyucuları tarafından benimsenmesini sağlayan bir ayrıntıdır.