Kakadu çiklit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Kakadu çiklit
Apistogramma cacatuoides.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Actinopterygii (Işınsal yüzgeçliler)
Takım: Perciformes (Levreksiler)
Familya: Cichlidae
Alt familya: Geophaginae
Cins: Apistogramma
Tür: A. cacatuoides
Binominal adı
Apistogramma cacatuoides
Hoedeman, 1951
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Kakadu çiklit ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Kakadu çiklit ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Kakadu çiklit (Apistogramma cacatuoides), çiklitgiller (Cichlidae) familyasından doğal yaşam alanı Güney Amerika olan uysal bir balık türüdür. Tehdit altında bulunmayan tür, yaygın olarak akvaryumlarda yetiştirilir.

Nitelikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkek kakadu çiklitin boyu 8 cm uzunluğunda ve uzun yüzgeçlidir. Dişi ondan daha küçük olup 5 cm ve kısa yüzgeçlidir. Vücut şekli uzun ve orta boy, dudakları ise kalındır. Erkek, dişiden karın ve kuyruk yüzgeçlerinin kırmızı/turuncu rengiyle ayırt edilebilir. Sırt yüzgecinde önde 3 veya 4 sert dikensi uzantılar bulunur. Karın yüzgeci açıktır. Dişi ise erkeğe göre daha sönük renklerde olup onun gibi dikensi sırt yüzgecine sahip değildir. Her iki cinste de gözden başlayıp alt solungaç kapaklarına kadar gelen koyu bir çizgi bulunur.

Erkeği Erkeği
Erkeği
Dişisi


Yaşam alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Güney Amerika'da Amazon Nehri havzasında Ucayali, Amazon ve Solimões ırmaklarında, Peru'da Pachitea ırmağından Tabatinga'ya kadar, Kolombiya'da küçük sığ birikintilerde ve yağmur ormanı içindeki lagunsu sularda bulunur.

Akvaryum[değiştir | kaynağı değiştir]

Kakaduzbb.jpg

Akvaryumda tetra gibi küçük sürü balıklarıyla uyum sağlayan utangaç bir balıktır. Bu özelliğiyle akvaryumlar için en uygun çiklit türüdür. Aynı akvaryumda tek erkek bulundurulmalıdır. Birden fazla erkek kavgalara yol açar. Genellikle suyun alt yüzeylerinde yüzer. Sudaki değişimlere karşı duyarlıdır. Yumurta dökerek çoğalır. Dişi yumurtaları korur. Etçildir. Suyun pH değeri 6.0-7.5, sıcaklığı da 24 °C - 28 °C olmalıdır.