Apistogramma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Apistogramma
Erkek ile dişi Kakadu çiklit
Erkek ile dişi Kakadu çiklit
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Actinopterygii (Işınsal yüzgeçliler)
Takım: Perciformes (Levreksiler)
Familya: Cichlidae (Çiklitgiller)
Alt familya: Geophaginae (Toprak Yiyenler)
Cins: Apistogramma
Binominal adı
Apistogramma
Regan, 1913

Apistogramma Güney Amerika'da yaşayan küçük çiklitlerden oluşan bir cinstir. Apistogramma türleri yaygınca süs balık olarak akvaryumlarda yetiştirilir. Cinsin adı yunancadan türetilmiştir ve iki kelimeye ayrılır: "apisto" belirsiz ya da emin olmayan manasına gelir ve cinsin yan çizgilerine ("gramma") dayanır. Kısacası cins adı "belirsiz yan çizgi"li demektir.

Nitelikler[değiştir | kaynağı değiştir]

En büyük apistogramma türleri 10 santime ulaşabilir (erkekler), çoğu daha küçük kalır. Cinsiyet ayrımı bu cinste belirgindir. Dişilerin renkleri erkeklere göre daha sönüktür, daha küçük kalırlar ve yüzgeçleri daha kısa olur.

Yaşam şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Apistogrammaların yaşam alanı Güney Amerika'daki ırmakların kıyı kısımlarıdır. Apistogramma türleri tercihen suyun alt seviyesinde, köklerin ve dibe vurmuş yaprak yığınlarının dolayında yüzer. Su genellikle yumuşak ve asidiktir, nadiren orta derecelere değin çıkabilir. Erkekleri çoğunlukla bir harem oluşturur ve birden fazla dişiyle birlikte yaşar. Yavru bakımını çoğu zaman dişi üstlenir, erkek çevreyi korur ve gözetir. Neredeyse hep yaprakların ya da köklerin oluşturduğu kovuklarda veya mağaralarda yumurtlarlar. Yalnızca Apistogramma barlowi (yumurtalarını ağızda taşıyan tek larvofil tür) bir istisnadır. Bu türde dişilerin yanında erkekler de yumurta taşıyabilir.[1]

Türler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şimdiye kadar 85 tür tanımlanmıştır:

Edebiyat[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Horst Linke, Wolfgang Staeck: Amerikanische Cichliden: Kleine Buntbarsche. Tetra Verlag, Bissendorf 2001, ISBN 3-89745-100-X.
  • Günther Sterba: Süsswasserfische der Welt. Urania Verlag, Stuttgart 1990, ISBN 3-332-00109-4.
  • Hans A. Baensch, Rüdiger Riehl: Aquarien Atlas. 1. Band. Mergus Verlag, Melle 2002, ISBN 3-88244-065-1.
  • Lina M. Mesa S., Carlos A. Lasso. 2011. III. Revisión del género Apistogramma Regan, 1913 (Perciformes, Cichlidae) en la cuenca del río Orinoco. Serie Editorial Recursos hidrobiológicos y Pesqueros Continentales de Colombia. Instituto de Investigación de Recursos Biológicos Alexander von Humboldt. Bogotá, D. C., Colombia.
  • Uwe Römer: Cichliden Atlas 1. Naturgeschichte der Zwergbuntbarsche Südamerikas. Band 1. Mergus Verlag, Melle, ISBN 3-88244-082-1.
  • Uwe Römer: Cichliden Atlas 2. Naturgeschichte der Zwergbuntbarsche Südamerikas. Band 2. Mergus Verlag, Melle, ISBN 3-88244-084-8.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Römer, U. and I. Hahn, 2008. Apistogramma barlowi sp. n.: description of a new faculative mouth-breeding cichlid species (Teleostei: Perciformes: Geophaginae) from Northern Peru. Vertebrate Zoology 58(1):49-66. PDF
  2. ^ a b Römer, U. & Hahn, I. (2013): Apistogramma aguarico sp. n.: A new species of geophagine cichlid fish (Teleostei: Perciformes) from the Ecuadorian and Peruvian río Napo system Vertebrate Zoology, 63 (2): 171-181. Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "Romer2013" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış. (Bkz: Kaynak gösterme)
  3. ^ Römer, U., Beninde, J., Duponchelle, F., Vela Díaz, A., Ortega, H., Hahn, I., Soares, D.P., Cachay, C.D., Dávila, C.R.G., Cornejo, S.S. & Renno, J.-F. (2012): Description of Apistogramma allpahuayo sp. n., a new dwarf cichlid species (Teleostei: Perciformes: Geophaginae) from in and around the Reserva Nacional Allpahuayo Mishana, Loreto, Peru. Vertebrate Zoology, 62 (2): 189–212.
  4. ^ Schindler, I. & Staeck, W. (2013): Description of Apistogramma helkeri sp. n., a new geophagine dwarf cichlid (Teleostei: Cichlidae) from the lower río Cuao (Orinoco drainage) in Venezuela. Vertebrate Zoology, 63 (3): 301-306.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]