Kaifeng

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaifeng
开封市
Kaifeng şehri
Üst: Millennium City Park'ta Xuande Sarayı'nda gece görünümü, Alt sol üst: Gate Kulesi ve Kaifeng Belediye Binası, Alt alt sol: Demir Pagoda ve Tieta Gölü, Alt sağ: Kaifeng Millennium City Park'ta Zhang Zeduan Anıtı
China üzerinde Kaifeng
Kaifeng
Kaifeng
Kaifeng'in Çin'deki konumu
Ülke  Çin
Bölge Ortabatı Çin
Eyalet Henan
Yüzölçümü
 • İl düzeyi şehir 6.247 km² (2.411 mil²)
Nüfus
 (2010)
 • İl düzeyi şehir 4,676,159
 • Kent
826,961
Zaman dilimi UTC+08.00 (ÇSZ)

Kaifeng (Basitleştirilmiş Çince: 开封; Geleneksel Çince: 開封; pinyin: Kāifēng), Çin'in Henan eyaletinde bulunan bir il düzeyi şehirdir. Şehir, Sarı Nehrin güney kıyısında yer almaktadır. Yüzölçümü 6,247 km² olan şehrin nüfusu 2010 yılı itibarı ile 5 milyona yakındır. Kaifeng, bir zamanlar Song Hanedanı'nın başkentiydi.

Kaifeng, batıda eyalet merkezi Zhengzhou, kuzeybatıda Xinxiang, doğuda Shangqiu, güneydoğuda Zhoukou ve güneybatıda Xuchang il düzeyi şehirleri ile kuzeydoğuda Shandong eyaleti ile komşudur.

Kaifeng, 11. yüzyılda altın çağını yaşamış olup 1013-1127 yılları arasında dünyanın en büyük şehri olduğu tahmin edilmektedir.[1]

İsimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehrin posta romanizasyonu "Kaifeng". Çincedeki tek karakterlik kısaltması 汴 (Biàn). Tarihi olarak şu isimlerle de bilinmiştir:

"Kaifeng" ismi ilk kez Çin'in M.Ö. 2. yüzyılda Çin (Qin) Hanedanı tarafından fethinin ardından ortaya çıktı ve kelime anlamıyla "sınırları genişlet" anlamına gelir. Şehrin ismi özgün olarak Qifeng (啓封) idi, ancak Liu Qi (İmparator Jing)'ye ilişkin adlandırma tabusu nedeniyle qi hecesi, esasen eş anlamlı kai hecesiyle değiştirildi.

İdari bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaifeng şehri beş semt ve beş ilçeye oluşmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Geography.about.com". 27 Mayıs 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]