Kadişa Vadisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kadişa Vadisi (Kutsal Vadi) ve Tanrı'nın Sedirleri Ormanı
UNESCO Dünya Mirası
Bsharri.jpg
Konum  Lübnan
Kriter Kültürel: iii, iv
Referans 850
Tescil 1998 (22. oturum)
Bölge Arap Ülkeleri

Kadişa Vadisi (Arapça: وادي قاديشا) ya da Kadişa Boğazı, Lübnan'ın Şimal İli'ndeki Becharre ve Zgharta ilçeleri arasında yer alan bir boğazdır. Vadi, Trablusşam'a vardığında Nahr Ebu Ali olarak da bilinen Kadişa Nehri tarafından oyulmuştur. Kadişa Aramice'de "Kutsal" anlamına gelmektedir, bu nedenle vadi Kutsal Vadi olarak da anılır. Vadi, Hristiyan keşiş topluluklarını yüzyıllar boyunca gizledi. Vadi Lübnan'ın kuzeyindeki el-Makmal Dağı'nın eteklerinde bulunmaktadır.

Vadinin bütünlüğü, insan yerleşimlerinin, yasa dışı inşaat işlerinin ve yetersiz koruma faaliyetleri nedeniyle risk altındadır.[1] Sit alanı, UNESCO'nun Tehlike altındaki Dünya Mirasları listesinde yer almamakla birlikte[2] koruma önlemlerinin alınmaması durumunda sit alanının listeye ekleneceği yönünde uyarılar yapılmaktadır.[3]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ouadi Qadisha (the Holy Valley) and the Forest of Cedars of God (Horsh Arz el-Rab)" (PDF). 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 8 Haziran 2017. 
  2. ^ "UNESCO List of World Heritage in Danger". 30 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2017. 
  3. ^ UNESCO Threatens to Remove Qadisha Valley from World Heritage List 26 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Nahar Net, 20 May 10, 08:03