İçeriğe atla

Biblos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cübeyl
Arapça: جُبَيْل Cübeyl

Fenikece: ‎𐤂𐤁𐤋 GBL
Grekçe: Βύβλος Biblos
Kent
Lübnan üzerinde Cübeyl
Cübeyl
Cübeyl
Cübeyl'in Lübnan'daki konumu
Ülke Lübnan
İlKisrevan-Cübeyl
İlçeCübeyl
İdare
 • Belediye başkanıZiyad Havat
Yüzölçümü
 • Toplam5 km²
Rakım10 m
Nüfus
 • Toplam60.000
 • Yoğunlukoto/km²
Zaman dilimiUTC+02.00
 • Yaz (YSU)UTC+03.00
Alan kodu+9611
Biblos
UNESCO Dünya Mirası
Konum Lübnan
KriterKültürel: iii, iv, vi
Referans295[1]
Tescil1984 (8. oturum)
BölgeArap Ülkeleri
Biblos limanı: Antik liman hala bir balıkçı barınağı olarak kullanılmaktadır.

Biblos, Lübnan'ın Beyrut kentinin kuzeyinde yer alan antik bir Fenike liman kentidir. Şu anki Arapça adı Cübeyl (جبيل) olan kentin tarihinin kesin olarak bilinmemekle birlikte 7000 yıl öncesine kadar uzanmakta olduğu bazı bilimadamlarınca tahmin edilmektedir. Ancak Bybloslular şehirlerini Byblos olarak adlandırmıyor aksine Gubla ve daha sonraları da Gebal diyorlardı ve şehirlerinin bulunduğu sahile de Canaan(Kenan) demekteydiler. MÖ 1200'lü yıllarda, bu sahillere Fenike (Phoenicia) adını verenler Yunanlar olmuştur. Ayrıca şehre Yunancada Papirus anlamına gelen Byblos adını da yine Yunanlar vermiştir, çünkü büyük bir ticaret limanı olan Byblos zamanında papirus ticaretine hakim bir liman kenti idi.(İngilizce Bible sözcüğü, adını bu kentten almaktadır.)

Byblos, MÖ 3. ve 2. yüzyıllar arasında Mısır Firavunlarının kontrolü altında iken tüm Fenike sahilinin hem dini hem de ticari başkenti idi. Bugünkü modern latin alfebesinin temeli olan ilk lineer alfabeyi de bulanlar Bibloslular olmuştur.

Bibloslular, MÖ 2000 yıllarında Mısır piramitleri'nin yapımında kullanılan sedir ağaçlarını Mısır'a satarak ticarete başladılar. MÖ 11. yüzyılda Fenike'nin en önemli kenti oldu ve Akdeniz'de birçok ticaret kolonileri kurdular. MÖ 8. yüzyılda Asurlular'ın saldırılarıyla bağımsızlıklarını yitirdiler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 1 http://whc.unesco.org/en/list/295 7 Temmuz 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]