Kadıözü, Çerkeş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kadıözü
—  Köy  —
Çankırı
Çankırı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çankırı
İlçe Çerkeş
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 218
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0376
İl plaka kodu 18
Posta kodu 18600
İnternet sitesi: [2]

Kadıözü, Çankırı ilinin Çerkeş ilçesine bağlı bir köydür.Çerkeşe ilçesine 5 km uzaklıktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir rivayete göre ağanın üç oğlu vardır, oğullarının isimleri Ali, Kadı ve Mustafa'dır. Ağa her oğluna bir köyünü ve o köylerede oğullarının ismini vermiştir (Aliözü Köyü, Kadıözü Köyü ve Karamustafa Köyü). Köyün ismi burdan gelmektedir. Köyün içerisinde türbenin yanında bulunan Bizans döneminden kalma Kilise çok eski yıllarda harabe duruma düştüğünden, kilise yıkıldıktan sonra, taşları köyün içerisindeki Caminin yapımında kullanılmıştır. Kilisenin kullandığı kuyu son yıllarda kapanmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Düğünlerde Kına gecesi ateş yakılarak "Sinsin" oynanır. Arefe günleri mezarlık ziyaretleri yapılır.

Tanınmış yemekleri olarak; köyde kekik bol olduğundan , Manda ve Koyun yoğurdu da güzel olur. Madımak bükmesini özellikle bu köyde yemelisiniz, Su böreği ve Baklavası vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çankırı iline 110, Çerkeş ilçesine 5 Km. uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Bilinen yakın tarih olarak, Kadıözü köyü 1980'li yıllardan bugüne dışarı göç vermiştir ancak doruk mevkisinde yeni yapılaşma ile göç azalmıştır. Hane sayısı bugün itibarıyla 100 hane üzerindedir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 432
2000 446
1997 612

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi, kendine yetecek kadar tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Arıcılık yapanlarda vardır. Eğitim düzeyi yüksektir. Köy ahalisi bilgili ve Kültürlüdür. Köylülerin birbirleri ile yardımlaşması ( imece) Halen bu köyde yaşatılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün Eğitimi taşımalı sistem ile yapılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Meydanında Köyü simgeleyen büyük bir Çeşmesi bulunmaktadır. Kanalizasyon sistemi vardır.Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik,sabit telefon ve gsm telefon sistemleri vardır. Köyün nüfus ü son zamanla doruk mevkine doğru, yeni yapılaşma ile artmaya başlamıştır. bilimsel çalışmalar sonucu köyün altında su nehri geçmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]